Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Beba nece da jede

Ilma

Postovani
Moja beba ima 7.5 meseci .Medjutim uporno odbija cvrstu
hranu.Beba doji ali to kako ja znam nije dovoljno za njen organizam.
Moram napomenuti i to da je pre par dana bila bolesna.Zapravo ,pojavilo joj se crvenilo po ledjima i licu,nalik bubuljicama.Nosic joj je bio zapusen .Posetili smo naseg lekara koji je takodje rekao da beba ima osetljive usi.Uz odredjenu terapiju (sinacilin-sirup koji je beba pila stabilizovao se bol u usima,i marisol sprej koji smo koristili za zapuseni nosic ) bebino stanje se poboljsalo. Doktorka je rekla da se crvenilo pojavilo zbog toga . Na pitanje zasto beba nece da jede ,dr je odgovorila da je verovatno razlog to sto ima naslege mleka na jeziku takozvane glivice i prepisala nam Dictanol mast.Stanje se u potpounosti poboljsalo ali beba i dalje odbija cvrstu hranu. Bila bih vam zahvalna ako bi ste mi dali neki savet ,jer zaista vise neznam sta da radim .

Darko Richter, dr. med.

Nije mi jasno što vi sve to trpate u jedan koš.
U čemu je problem: ušima, doktoru, doktorici, naslagama, dojenju, čvrstoj hrani, nosu, ... ?
Za početak, jer mi se čini da vas to najviše muči, malo o prehrani. Umjesto dugačkih objašnjenja, pokušajte si dogovoriti na ovo pitanje: da li vi možete zamisliti svoje dijete, npr. s 18 godina, kako sjedi za bogatom trpezum u drušvtu raznih velikodostojnika, i doji se kod mame? Da li vas to muči, ili što?

Ilma

Mislim da se nismo razumeli.Moja doktorka je mislila da su te bolesti zapravo razlog zbog cega beba ne jede.Ali ocigledno to nije pravi razlog .I zato sam zelela da se obratim vama za savet i da cujem vase misljenje o tome . Zbog toga sam navela sve to.

Darko Richter, dr. med.

Zašto mijenjate pitanje?
Rekli ste da ne jede čvrstu hranu, samo bočicu. Dakle, očito jede.
Vama očito nisu jasni neki pojmovi: jedino piće na ovom svijetu jest VODA. A sve ostalo, sokovi, vino, pire krumpir, šnicli, tekući jogurt,i formula, ili kašice na bočicu jest HRANA.
Pa vam sada ja ponavljam svoje znatiželjno pitanje, na malo drugačiji način: što vas zapravo muči? To, da ne jede, a očito jede? Ili, ono pitanje iz mojeg prvog odgovora: Plašite li se da će vječito dudati iz bočice? Jer, da vam ponovim: vaše dijete jede, ako niste znali.

Ilma

Beba ne doji iz bocice ,vec doji moje mleko. Ali u redu ako vi mislite da je dovoljno da beba od 7.5 meseci samo doji onda cu da vas poslusam.

Darko Richter, dr. med.

Što smeta da se nastavi dojiti, kao mliječni obrrok, i da, kao št spada na tu dob, počen jesti drugu, nemliječnu hranu?

Ilma

Ne smeta nista,stvar je u tome sto ona uopste ne prihvata nemlecnu hranu

Darko Richter, dr. med.

Nije istina.

Ilma

Zaista je tako,da nije ne bih trazila pomoc od vas.Sve sam pokusavala ,razlicite kasice od voca,umiksano povrce ali nista.Stvarno neznam sta da radim .Cim joj ponudim da jede pocne plakati zatvori usta i mase glavom

Darko Richter, dr. med.

Današnji roditelji zaista nemaju pojma niti o tako elementarnim stvarima, kao što je prehrana djece, dojenčadi. Pa što još roditelj za dijete u životu učini, osmi što ga još neko vrijeme i oblači. Sada bi trebalo izmisliti socijalno osiguranje za prehranu djece, tako da roditelji niti to više ne bi trebali znati niti se s time mučiti. Što je više ostalo?
Da vas stvarno pitam, koji vam je đav'o, te djetetu, koje treba diversificiranu hranu, spremate opet nešto posebno? Što ga ne posjednete s vama ostalima za stol, i date mu da jede kao čovjek?

a_zake

he, he, ovo mi je pregenijalno happy))

Darko Richter, dr. med.

Ljudi danas više ne znaju što je to odrastanje. Bave se tenisicama, pelenama, prehranom, cijepljenjem, šetanjem, učenjem slova još u jaslicama, treniraju djecu nogometu, ali, od šume svega, ne vide da je djetetu potrebna podrška u odrastanju.
Dijete želi postati dijelom odraslog svijeta, i to uvijek točno u mjeri svojih psihomotornih i drugih razvojnih mogućnosti.
Ako može jesti hranu sa stola, jer mu je jasno da zna sjediti, da ima svoje zube (zub), da zna žvakati, odnosno zna muljati hranu u ustima bez da je odmah proguta čim je stavi u usta, itd., onda ono želi biti tamo gdje mu je mjesto, a to je za ručak, u isto vrijeme, za stolom, sa svima drugima, a ne u nekom ćpošku u kojem mu brižna mati veže bavarin, posebno mu pripremi kašicu ili neki obrok po najvišim nutrickionističkim standardima, počne mu pričati pričice ili pjesmice, pita ga želi li malo gledati TV, moli ga svaki puta da otvori garažu, i dijete, normalno, poludi.
Ono želi biti tamo gdje mu je, kada i svima drugima, i sa svima drugima, mjesto. I želi sudjelovati. I fini su me karmenadli, a ne nutricionističke akrobacije, a pogotove mu ne treba prisilni servis koji mu nameće njegova najbiižnija roditeljka. Treba pomoć, ali, kada on to kaže. A tko te ne zna vidjeti, neka da ostavku.

lunja

Joj, super! Kad bi barem ovaj odgovor dospio na stranice Roda!
Dragi dr Richter, ovaj Vas odgovor mi je nesto najbolje sto sam procitala o prehrani i odgoju djece (a imam ih dvoje, i citala sam o tome podosta).

Lijep pozdrav, i zelim vam puno uspjeha u radu i da jos dugo izdrzite s nama roditeljima na ovom forumu!

Darko Richter, dr. med.

Danas je čudno ili izvanredno sve što je zadnjih milijun godina u povijesti homo erectusa bilo normalno, a kao normalno se poturaju perverzije.

jasminahu

Postovani,

dojim dijete vec 17-i mjesec, i imam problem sa njenom ostalom prehranom.. bojim se zbog kvaliteta hrane koju jede.. od namirnica bogatih zeljezom jede iskljucivo jaje, i odnedavno je pocela grasak, nakon ne znam kog mog bezuspjesnog pokusaja da je privolim.. za meso nece ni da cuje (ja ga takodjer ne jedem, jer mi se povraca od samog mirisa, i od malena imam taj problem).. ona jede identicne stvari kao ja (mlijecne proizvode, svjeze voce, jaja, preradjevine od psenice i kukuruza ), no meso i povrce nikako ne jede.. a i ove ostale namirnice, ukoliko sam ja u blizini odbija, i okrece se iskljucivo dojci.. pokusavam sve, cak joj dajem da pretura nase tanjire dok jedemo, ne bi li igrajuc se koji zalogaj pojela, ali ona stvarno pojede corbicu, i ispljune povrce ili meso ako naidje na njih.. moja je krvna slika dobra, ali pazim na prehranu koristenjem dodataka prehrani (B komplex, C vitamin), te jedem dosta sjemenki i mahuna.. kao djevojcica sam bila anemicna i bolesljiva, upravo zbog nejedenja mesa i povrca. dok je dijete bilo iskljucivo dojeno, imalo je odlicnu krvnu sliku (hgb 124, svi ostali pokazatelji u granici normale, iako je bila bolesna kad smo vadili krv).. da li samo trebam pustiti da dijete jede sta i koliko hoce, i smanjiti nervozu sto ne jede obilno i bogato kao druga djeca, i da li je moje mlijeko ukoliko se ispravno hranim dobar dodatak njenoj prehrani.. nemojte me molim vas pretjerano kritikovat, ne mogu vam opisati koliko me ovaj problem izjeda

Darko Richter, dr. med.

Sve u redu, samo, kada će konačno roditelji shvatiti da pedijatar nije tu da rješava njihove probleme, već zdravstvene probleme djeteta.
Je li dijete bolesno?

jasminahu

stvarno se probudila jutros sa upaljenom sluznicom nosa.. nisam primijetila nikakve naznake da ce se prehladiti, izgleda da je to razlog pada apetita.. ali generalno me muci to njeno izvoljevanje oko jela.. hvala bogu pije puno, i doji puno, pa se nadam da cemo lagano proc i ovu prehladu..

Darko Richter, dr. med.

Izvolijevanje oko jela nije tema niti jedne jedine pedijatrijske knjige i ja kao stručnjak o tome na znam ništa korisnog.