Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

cisticna fibroza

jana&julija

postovanje!moje ime je julija i imam cerkicu od 4.godine kojoj je dijagnostikovana c.f.sa 2.godine.pozitivne su i genecke analize mutacije 508 od majke i 1303n od oca gde se ona vodi kao heterozigotni nosilac ove dve mutacije.hloridi su sva tri puta bili 120 a masti u stolici su 12,8gr. od terapije uzima KREON OD 25000 4-5 kapsula dnevno u zavisnosti od jacine i masnoce oproka,VITAMIN K,AD PERLE,VITAMIN E OD 100mg.,RANISAN 1 TABLETU DNEVNO,VITAMINI ZA JACANJE IMUNITETA I RASTVOR ACIDI CITRICI...do sada je imala jednu upalu levog plucnog krila pre tacno dve godine i terapijom longacefa dva puta dnevno je sve sanirano...od tada nije bilo problema.drenaza inhalacije i vezbe,kao i drenaza pluca pumpicama flater iili acapelom su svakodnevna dodatna terapija.vise problema ima u stomaku mada su rezultati krvi vezani za digestivni trakt u redu kao i ultra zvuk sto je pokazao.na levom plucnom krilu sa poslednjeg snimka u novembru 2006.zapazena je stucno receno;prozracnost pluca odgovara hiprtenziji,uz uocljiv intersticijum pluca-!ali pre 20 dana imala je bronhitris i veliko temperaturu i kao terapiju dobila je hemomicim i palitreks nakon 3 dana konzumiranja hemomicina.stanje je bilo bolje ali u plucima izolivane 4.bakterije;STAFILOKOKA,PLEUMONAS.KANDIDA,I KLEPSIELA...jedino ne znam koja je i koliko opasna klepsiela i molim vas da mi objasnite. a nije dobila terapiju za bakterije.pa vas molim da mi kazete da li treba da uzima lekove jer ja sam razocarana u doktere koji je vode.posto ne zele da ponove duboki bris zdrela je cu to uraditi na svoju ruku da vidim kako je sada stanje.a znam da nije dobro da tedetu koje je obolelo od c.f.u plucima se nastane bakterije CEPACIJA I PLEUMONAS.pa vas molim da mi pomognete jer ja ovde nemam koga pitati a i sve sto znam jeste sa interneta i trudim se da budem u toku i naravno sto vise naucim.da li je neophodna terapija za bakterije?>!unapred zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Moram vam reći da sam prilično impresioniran potpunošću terapije kojom vaši liječnici skribe za vašu kćer. No, imate pravo da treba vidjeti koje su bakterije u plućima, a to se može pogađati iz ispljuvka, ili iz bris grla u kašlju. Ako je temo stafilokok ili pseudomonas, ja bih preporučio liječenje - samo, tada dijete obično mora na 2-3 tjedna u bolnicu, jer odgovarajućilijekovi uglavnom su za vensku primjenu. Ako dijete u plućima ima pseudomonasa, daje se lije intravenski, a može se kod kuće nastaviti iskorijenjeivati svakodnevnim inhalacijama kroz 4 tjedna: lijek za inhalacije zove se Tobi ili Bramitob, svejedno kojeg dobijete, inhalara se po 1 ampula ujutro i 1 uvečer. Treba imati elektirčni inhalator, po specifikaciji koja se dobije uz uputu za lijek.

jana&julija

postovanje doktere i hvala vam puno sto ste mi odgovorili i tako brzo.kao sto sam vam napisala vadjen je taj duboki bris zdrela i sve cetiri bakterije su u plucima ali je problem sto njoj doktor nije hteo da da terapiju za njih.sutra cu joj opet vaditi bris i to na svoju inicijativu ali u domu zdravlja jer doktor koji nju vodi nece ponovo da radi analize.ja bih vam pisala kada dobijem rezultate mada sam potpuno sigurna da su i dalje bakterije u plucima jer nisu lecene samo se nadam da nisu u velikom broju.ali problem je u tome sto i ako nove analize budu kao predhodne mojoj cerki nece prepisati terapiju,a ja ne znam sta da radim a znam da se moraju leciti...jednostavno ne zelim da posle bude kasno.....problem je i to sto je njen doktor jedini u srbiji koji pregleda decu bolesnu od c.f.da li joj ja mogu kupiti ampule za inhalaciju i inhalirati je jer imam aparat kod kuce?hvala

Darko Richter, dr. med.

Tamo u prvom brisu malo je previše tih bakterija. Obično se nađe samo jedna do dvije, najčešće su to stafilokok i pseudomonas. Ništa ne škodi ponoviti duboki bris grla, ali vam ne bih preporučio da se oslanjate na mikrobiološki laboratorij nekog doma zdravlja, jer oni s CF-om nemaju nikakvog iskustva. Taj bris treba obraditi laboratorij neke kliničke ustanove koji sputume i briseve tih bolesnika gleda svakodnevno. Sami nemojte se upuštati ni u kakve inhalacije. Ne vjerujem da u Srbiji samo jedan čovjek liječi CF. Što se ne javite dr. Zorici Živković negdje na Dedinju, tamo je bolnica za dišne bolesti djece i omladine - mislim da je bila malo oštećena u bombardiranju, no da je sada obnovljena. Vi ćete bolje znati, ja znam doktoricu Živković, ali nisam nikada bio u njezinoj ustanovi. Ona će vas uputiti, jer mislim da se sama više bavi astmom, nego CF-om.

jana&julija

hvala vam na savetima.potrudicu se da stupim u kontakt sa doktorkom koju ste mi preporucili...kada uradim strucne analize brisa obraticu vam seza pomoc ....
s postovanjem...julija

Darko Richter, dr. med.

Dr. Zorica Živković
Center for Pediatric Pulmonology and TB
Medical Center "Dr Dragisa Misovic"
Jovana Marinovica 4
11000 Belgrade
Yugoslavia
email: zoricazivkovic@yahoo.com

jana&julija

HVALA VAM BESKRAJNO...HVALA HVALA