Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cjepivo protiv rubeole

Dotty

Poštovani, postoji li opasnost za nerođeno dijete ili trudnicu ako se nađe u blizini djeteta koje je nedavno cjepljeno protiv rubeole? Navodno postoji mišljenje (vjerujem nestručno) da cjepivo sadrži živi virus ili slično pa da postoji mogućnost zaraze nerođene bebe sto može biti kobno. Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opasnosti nema, majka je dobila 2 doze ovog cjepiva i ne može doći do infekcije divljim virusom niti cjepnim sojem (jako oslabljenim virusom). Time je zaštićen i plod.