Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

deranje do gusenja?

kiko

Imam curicu 9 mjeseci staru, sve je ok ali ima "ispade" kad se pocne derat zbog necega napr. kad je mama stavi u vrtic jer mora nekaj napraviti, tako se dere da izgubi zrak i jednstavno neko vrijeme ne dise. Mi kao roditelji umremo od straha i ne znamo kaj da napravimo u takvom slucaju. Da li je to opasno, mozda zvuci glupo, ali da li je djetete u opasnosti? To se dogadja napr. jednom tjedno ili rijedje.
Hvala na odgovoru

Dr. Darko Richter

To se zovu "akutne cerebralne respiratorne krize", a karakterizira ih da u osjetljive djece nastaju u času frustracije, straha ili boli (npr. nisu rijetke kod injekcija i cijepljenja, i neki ih neopravdano zamjenjuju sa "šokom"blunk. Javljaju se u djece nakon dobi od 6 mjeseci, a obično nestaju do 5. godine života. Dijete počne hiperventilirati, tj. pojačano disati, a zatim, u plaču, ne dovršava izdisaj, pa ne može doći do zraka novim udisajem. U tim časovima čak može izgubiti svijest, pa čak i dobiti hipoksične konvulzije (tj. epilieptički napad zbog manjka kisika). Ovako dramatični razvoj je rijedak. U principu, dijete na kraju dođe do zraka i sve prestane, nema nekih težih trajnih posljedica. Treba izbjegavati stanja i okolnosti koje će predvidivo provocirati ovakve reakcije. Radi se o psihogenim momentima u osjetljive djece. Većina se ovakvih reakcija može izbjeći malo polaganijim pristupom djetetu kada se pripremaju mjere koje bi ga mogle baciti u krizu.