Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dijete s prekomjernom tjelesnom težinom

Jelenica

Poštovani,
molim Vas ukratko informacije koliko energije kroz prehranu treba prosječno devetogodišnje dijete i imate li kakvu preporuku gdje potražiti prikladne menije.
Godinama se trudim odgajati sina svjesnoga dobrih strana zdrave hrane, a ispalo je da toliko uživa u njoj da je stekao solidan višak kilograma (po zadnjem mjerenju prešao 100. percentilu za svoju dob dok je visinom negdje na 70.)
Iako ne konzumira sokove, slatkiše jede povremeno i umjereno i kreće se dosta, očito je omjer unesenoga i potrošenoga negdje promašen.
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Bez stručnog vođenja male su šanse da ćete biti uspješni. Posavjetujte se sa liječnikom. Treba definirati iz kojih namirnica dobija previše kalorija, kakve su mu preferencije kod uzimanja hrane, dogovoriti način hranjenja i količine, dati upute o tjelesnim aktivnostima - kako i koliko ih sprovoditi. Načelno, ako sve to ne možete, uzmite dijetu za dijabetičare.