Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

DOJENAČKA ŽUTICA

JAKOVLINA

Moja kćerka ima 4 tjedna i još je uvijek lagano žuta. Prije dva tjedna pedijatrica nam je savjetovala da je samo držimo na svjetlu i da bi do mjesec dana trebala proći. Kako još nije prošlo počela sam se brinuti. Koliko je ta žutica opasna i što nam je činiti?

Darko Richter, dr. med.

Možete dati odrediti bilirubin i jetrene probe iz krvi.
Ja ne znam što je to "lagano žuta".
Žutica može biti znako bolesti eritrocita, bolesti jetre, ali i biti posljedicom prehrane majčinim mlijekom (laktacijska žutica).

tiha123

Poštovani,

Imam sina kojem će 16.09. biti 3 mjeseca. Rođen je s 2650gr. i imao je u rodilištu bilirubin 220, nije bio na fototerapiji. Zatim mu je pao na 130, pa na 80 i sad je 66. Jetrene probe su na zadnjem vađenju AST-87 , ALT 51, GGT 29. Do sada su bile uredne. E-4,62. Dijete je dobro napredovalo, stolica i urin su normalni. Dva puta sam prekidala dojenje i prokuhavala mlijeko, ali on nikako da se odžuti. Ima dana kada je manje žut, a i kad je više. Što da radim, imam osjećaj da se nikad neće odžutiti?

Darko Richter, dr. med.

Javiti se dječjem gastroenterologu u nekoj klinici. Ovo ne izgleda kao žutica od dojenja.