Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

dojenje i lijecenje preaktivne stitnjace

branka

Postovani,

dojim bebu staru 41/2 mjeseca, ekskluzivno. Imam dijagnosticiranu hipertireozu (Graves bolest). Tokom trudnoce su razine hormona bile u redu, medjutim sada su povisene i endokrinolog mi je prepisao propylthiouracil (PTU) i odobrio nastavak dojenja. Literatura koju sam nasla na internetu takodjer savjetuje nastavak dojenja. Medjutim, pedijatar mog djeteta mi je savjetovao prestanak. Kakvo je vase misljenje?

Dr. Darko Richter

U principu propiltiouracil bi trebao stvarati najmanje problema tijekom dojenja, jer razmjerno slabo prelazi u majčino mlijeko. Jedan je rad pokazao da, uzet od majke u dozi do 750 mg dnevno, ne utječe znatnije na funkciju štitnjače dojenčeta na prsima.