Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

koji vitamini za jačanje imuniteta?

irena

Poštovani,
Moja djevojčica ima 19. mjeseci i ide u jaslice od listopada 2002., svaki mjesec je do sad bila bolesna (viroze, strptokoki, pneumokoki, rota virus...) do sada joj nisam davala nikakve vitamine. Inače jede dobro i bez problema raznoliku hranu (nije nikad dojena - nažalost).
Molim Vas što mi preporučujete od vitamina za podizanje imuniteta i koliko vremenski je potrebno taj dotični vitamin davati?
Unaprijed hvala.

Dr. Darko Richter

Ne postoje vitamini za jačanje imunosti. Dijete je jednostavno izloženo infekcijama, a imunološki nezrelo. Optimalno bi bilo, iz psiholoških, imunoloških, tjelesnih i socijalnih razloga, poslati dijete u jaslice s navršenih oko 3 g. života. Pitati, što biste inače zdravom djetetu ispod 3 godine davali za jačanje imunosti, isto je kao pitati što djetetu od 7 godina dati da naraste do fakultetske diplome za manje od 15 godina.