Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

grah

miha

Moj sin ima 2,5 godine, 14 kg.Lako povraca.
Primjetila sam da od graha ( i graska) uvijek povraca, pa mu ih iz tog razloga i ne dajem da jede.
Jos negdje iza prvog rodjendana ( prema tablici dohrane tada se moze davati grah pa sam i ja pokusala ) prvi puta je pojeo par zrna graha i povracao.Kad se to ponovilo nekoliko puta, nisam mu ga vise ni nudila do prije neki dan kad je sam trazio jer je vidio da muz i ja to jedemo.Tada sam mu dala samo tijesto koje je kuhano skupa i nakon par minuta je povracao.
Isto se znalo dogadjati i sa graskom – u varivu ili juhi od povrca – pasirala sam ga ili nudila cijelog kao «zelene loptice» ali nije proslo.
Ne tjeram ga da to jede.

Molim Vas , da li postoji alergija na grah i grasak?
Moze li u roku od par minuta tako reagirati ili to cini samo zato sto mu sitna zrnca nadraze to njegovo osjetljivo grlo?
Hvala!

Dr. Darko Richter

Ta alergija postoji, ali bi testiranjem trebalo dokazati da je u vašem slučaju riječ baš o alergiji. Treba dokazati specifična IgE protutijela ili pozitivni kožni test na grah i grašak, što se dosta lako može učiniti. Inače, dok se to ne dokaže, vaše dijete se vodi kao "nepodnošenje" graha i graška, a možda i nepodnošenje cijelog pripravljenog jela od graha i graška jer u njemu ima i drugih dodataka. Alergija je samo jedan oblik nepodnošenja hrane, a ima još mnogo drugih, sve do psihogene averzije.