Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Slab prirast težine?

Marina

Poštovani !

Imam curicu od 10,5 mj. Rođena je sa 2810g (2630 g otpusna težina) i 49 cm duga.Još sisa 1-2 puta, ostalo čvrsta hrana!

Na kontroli sa 10 mj. imala je 7400 g i 67 cm. Pedijatrica nam stalno govori da je jako sitna i da se kao ne deblja. Inače je živahna, stalno u pokretu i preko dana jako malo spava (po noći bez problema).

Moje prvo pitanje je da li ova kilaža i visina odgovara njenoj dobi?

Drugo pitanje odnosi se na stolicu. Naime do sada je imala jednu obilniju formiranu stolicu, a sada mi se čini da ih bude i 4-5 manje obilnih, ali skoro poslije svakog jela.
Da li se uopće može ustanoviti i ako da, na koji način, probavlja li dijete uopće hranu kako treba, tj. čini mi se da dosta jede, a da svejedno dobiva malo na težini!

Možda sam malo zagnjavila s ovim opisima, ali nadam se da ćete shvatiti što me u stvari muči!

Hvala na odgovoru!

Dr. Darko Richter

Vaše prvo pitanje: da li je ova kilaža i visina u skladu s dobi?
Odgovor: na samoj donjoj granici.
Drugo pitanje: da li je normalno da ima stolicu poslije svakog obroka:
Odgovor: ne baš (u dobi od 10 mj.), pogotovo ne obilnu.
Zaključak: treba se obraditi pedijatru, koji bi trebao iscrtati dijagram promjena težine i dužine djeteta od rođenja do sada, i ako postoji stagnacija u odnosu na porođajnu težinu, svakako dijete uputiti pedijatrijskom gastroenterologu, za početak (s obzirom da mi se čini da ovdje imamo problem sa stolicama).