Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Još o kravljem mlijeku

Vesna

Poštovani dr. Richter,

Imam sina od 3 godine i 9 mjeseci koji jede sve i to u ogromnim količinama (nije debeo, sve potroši). Pije i jako puno mlijeka, nikad manje od pola litre dnevno, a najčešće više (ne računajući pritom i gris na mlijeku, palentu s mlijekom, sir i sl.). Do 3,5 godina pio je punomasno mlijeko, a sad smo par puta kupili stjecajem okolnosti mlijeko s 2,8%masnoće. Molim Vas da mi kažete dokle dijete mora piti punomasno mlijeko? Da li sad smije preći na 2,8% ili da nastavi s punomasnim?

Unaprijed puno hvala na odgovoru!

Dr. Darko Richter

Niti mora, niti ne mora, niti punomasno niti poluobrano. Čim dijete počne jesti raznovrsnu hranu, bitno je da pije vode, a mlijeko je hrana, kao i šnicl. U mlijeku nema apsolutno ništa povoljnije od druge prehrane, izvan dobi dojenja.