Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povećan limfni čvor

maja

Postovani,
dijete je staro 13,5 mjeseci. Prije 4 tjedna povećao mu se limfni čvorić na zatiljku, a 2 tjedna nakon toga dobio je trodnevnu groznicu. Buduci da mu na zaraznoj nisu seroloski izolirali nikakav virus, preporucili su da punktiramo cvor da vidimo o cemu se radi. Nalaz citologa je slijedeci: monomorfna limfocitna hiperplazija. Uz preporuku da se u slucaju povecanja napravi kontrola uz imunofenotipizaciju.
Vadjena mu je krv i nalazi su ovakvi:
FE 11, TIBC 55, UIBC 44, LDH 589, AST 36, ALT 17, AP 237, GGT 10

L 12,3; NESEG 1, SEG 43, LY 55, MO 1%; E 4,23; HB 109, HTC 0,32; TR 334

Mozete li mi malo pojasniti ove nalaze i dijagnoze.
Napominjem da je bas u vrijeme kada mu se povecao cvor imao urosepsu i 17 dana primao antibiotike parenteralno. A osim toga, na mjestu gdje je cvor - par tjedana prije je imao neku crvenu tockicu - meni se cinilo kao neki ugriz ali ne znam kako se to pojavilo.

Hvala na odgovoru.

Dr. Darko Richter

Nalaz limfnog čvora na zatiljku uopće nije neuobičajen za dijete te dobi i obično se nađe i njih nekoliko ako zaredaju prehlade, jer ti limfni čvorovi dreniraju područja sluznica gornjeg dišnog sustava, uključujući i srednje uho. Punkcija pokazuje uredan nalaz za tu pretpostavku. Laboratorijski su nalazi također uredni, osim granične slabokrvnosti. No, nema manjka željeza, pa se možda radi samo o zastoju eritropoeze zbog preboljele urosepse, te će se vjerojatno proizvodnja crvenih krvnih tjelešaca pokrenuti. Možete krvnu sliku kontrolirati za mjesec dana.

maja

Nisam Vas pitala do kada bi se taj cvoric mogao povuci i da li ce se uopce povuci do kraja. Da li da radimo ponovnu punkciju ako ostane jednake velicine ili nema potrebe?
Hvala ...

Dr. Darko Richter

Što to znači povući ili povući do kraja? Limfni čvorovi su normalni organi, koji se, kao, npr., želudac, mogu prema okolnostima povećavati ili smanjivati, ali teško da mogu nestati. Za mene je, prema vašem opisu, stanje redovno, ne znam što bi se trebalo povući. Punktirati čvor možete u nedogled, no to ga neće natjerati da se "povuče". Možda se dijete malo udeblja, pa istu veličinu čvora nećete više moći napipati. Sve je relativno i nema 100% sigurnosti ni u čemu.