Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

siroki povoj

tina

postovani,
imam curicu od 4 i pol mjeseca i odlucila sam da joj zbog velikih vrucina skinem jednu pelenu tako da sada ima pampers, jednu pelenu i svedske gace, a preko noci samo pampers. Cula sam razna misljenja o tome pa me zanima da li to po vama moze lose uticati na razvoj njezinih kukova
puno hvala

Dr. Darko Richter

Još nisam nikada čuo da je u grobnicama pračovjeka itko naišao na luksaciju kuka, iako oni skoro sigurno nisu imali pelene i široko povijanje. To široko povijanje nema nikakve veze niti sa čime, a dijete koje doista ima problem subluksacije ili luksacije kuka treba posve drugačiji tretman, liječnički, a ne (samo) majčinski. Prema tome, obična pelena, bilo koje marke, sasvim je dobra za ono čemu je namijenjena, a s liječenjem i prevencijom problema kukova niti jedna, niti tri, nemaju nikakve veze.