Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvarenje iz nosa

zabrinuta mama

postovani doktore,

moja cetverogodisnja kci ima varicele. danas je 9. dan
od izbijanja osipa, krastice vec ispadaju i uglavnom je
dobro sve podnijela. ima normalan apetit, jedino malo
mokri (2-3 puta dnevno) iako pije dosta tekućine -
najvise vode - sto povezujem s velikim vrucinama i
znojenjem.
zabrinulo me sto je nocas dok je spavala imala krvarenje
iz nosa koje se naglo pojavilo, a isto se ponovilo i tijekom
jutra. napominjem da se nije nigdje udarila niti je dirala
nosić.
krvarenje smo brzo zaustavili i za sada se ne zali na nikakve
smetnje u nosu.
molim za vase misljenje da li ovo krvarenje moze biti povezano
s varicelama ili uzrok treba traziti negdje drugdje.
najljepse zahvaljujem.

Dr. Darko Richter

Spontano krvarenje iz nosa ne mora biti ništa ozbiljno niti neobično, ali, ako se u kratkom razmatku ponovilo, dobro bi bilo vidjeti dvije stvari: unutrašnjost nosne sluznice (da li ima kakva žila sklona krvarenju) te broj krvnih pločica. Počeo bih s ovim potonjim, tj. odredio krvnu sliku i broj trombocita (krvnih pločica), jer nije rijetko da nakon virusnih infekcija on padne ispod normale i tada mogu nastajati spontana krvarenja (ne samo iz nosa, već i u kožu i bilo koje mjesto tijela).