Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kvržica iza uha

Sara

Mojoj 14-mjesečnoj kćeri iznenada se pojavila tvrda kvržica na kosti iza uške lijevog uha. Na dodir čini mi se ne boli niti smeta na neki drugi način. Par dana prije imala je visoku temperaturu a nakon toga osip i liječnica je rekla da se radi o tzv. trodnevnoj groznici. Terapiju nije dobila nikakvu.
Možete li mi reći ima li ta kvržica kakve veze sa temperaturom, groznicom ili se možda radi o nečem drugom.
Usput, što je trodnevna groznica i da li dijete od nje može oboliti više puta?

Hvala na odgovoru!

Dr. Darko Richter

Za kvržicu, tvrdu i bezbolnu iza uha, vam ne bih mogao reći ništa konkretno bez da je sam opipam. Pretpostavljam da nije tako tvrda i u tom slučaju bi to mogao biti povećani limfni čvor.
Trodnevna groznica je virusna bolest koju uzrokuje humani herpes-virus 6, a dobiju je i prebole sva djeca, najčepće u dobi do 6 mj. do 2 godine. Radi se o visokoj temperaturi tijekom 3 dana, koja naglo padne, a tada, katkada, dođe do pojave osipa (ali ne mora). Čest je uzrok tzv. "frazeva" ili febrilnih konvulzija u dojenčadi i male djece. Ostavlja trajnu imunost i nije mi poznato da ju je netko dvaput prebolio.