Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

leukociti

rahela

Poštovani doktore,
Koji je normalni broj leukocita za 9 mjesečnu bebu i što se dešava sa tim brojem kod prehlade?

Dr.Darko Richter

Dojenče od 9 mj. obično ima 10-ak tisuća leukocita u mm3 periferne krvi, no broj može varirati od 4-15 tisuća, a da je sve u redu. Što je to prehlada: curenje iz nosa, kašalj, ili, to isto + povišena temperatura? Prehlade su najčešće virusne geneze, pa tada vidimo normalan ili nešto smanjeni broj leukocita, tj. od 4-10 tisuća, a ako najednom dobijemo visoke leukocite, npr. 18-30 tisuća, ta ista prehlada ne može se smatrati više virusnom, već potencijalno opasnom bakterijskom infekcijom. Npr., bakterijski sinuitis, otitis i gnojni meningitis mogu započeti laganim bistrim curenjem iz nosa uz, obično, vrlo visoku temperaturu, tako da leukocitoza veća od 15 tisuća u mm3 ima značenje u prilog bakterijske infekcije koji treba liječiti antibiotikom, a u težim slučajevima, očito, u bolnici.