Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Limfni čvorovi još jednom

Jasminka

Poštovani doktore,
pretpostavljam da vam je već dosta pitanja o povećanim limfnim čvorovima, no uz ispriku što se još jednom pokreće ova tema, molim i za razumijevanje za još jednog zabrinutog roditelja u nizu, koji o medicini nema nikakvog pojma, a ima dijete s povećanim limfnim čvorovima i puno se brine.
Kod moga dvadesetomjesečnog sina, limfni čvorovi na zatiljku povećani su već punu godinu dana, još od vremena kada je primio prvu antibiotsku terapiju. Sve to vrijeme zabrinuta sam, no uvažavala sam mišljenja više pedijatara, da to nije ništa, da je mali sklon tomu, uostalom povećan mu je i treća mandula, što je također limfni čvor.

U zadnjih mjesec-dva pojavila se medjutim, nova izraslina, na kosti odmah iza uha, koja je na početku ličila na limfni čvor, no tijekom vremena se mijenjala, postala je više tvrda i manje pomjerljiva, ponekad je veća, ponekad manja.
Pred neki dan odvela sam ga pedijatru, dva su ga pedijatra pregledala i oba ustvrdili kako je to najvjerojatnije masno tkivo. Kako bi me umirili, primili su me i na kliniku i tu uradili opći nalaza krvi i još jedan nalaz koji su nazvali 'razmaz krvi'. Za taj razmaz krvi čekala sam 24 hrs rezultat i onda mi je telefonom javljeno da je odličan, školski primjer urednosti i da su i te nekakve imune stanice ili tako nešto, odlične, te da ne trebam ništa poduzimat, već samo pratiti ako ta izraslina poraste da počne smetat, onda će je uklonit kirurškim putem.
E sad, na moje uporno inzistiranje o kakvom se nalazu tu radilo, nisam dobila odgovor, te se s toga obraćam vama s upitom:

Koja je indikacija da se radi punkcija limfnog čvora, je li taj razmaz krvi dovoljan kao inicijalni nalaz i može li se na temelju kakvoće tog nalaza donijet zaključak da je sve O.K. i da ne treba ništa dalje poduzimat?

Mali je inače, zdrav, živahan i napredan, osim što je pred dva mjeseca bio vidno umoran nekoliko dana, te zatim imao povišenu temperaturu tri dana. Nije liječen, jer je pedijatar pretpostavio da se radi o nekoj virusnoj infekciji i zaista je sve prošlo samo od sebe, ali sam tada zahtijevala nalaz krvi koji je pokazao granične vrijednosti ka malokrvnosti, pa je pio preparat željeza do pred neki dan.

Ispričavam se na opširnosti, ali nisam znala u ovom slučaju biti kraća i konciznija.

Hvala

Dr. Darko Richter

Iz vašeg opširnog opisa na kraju nije jasno da li je učinjena punkcija čvora, ili ne. Nije jasno je li tu izraslinu tretiraju kao masno tkivo ili kao limfni čvor. Krvna slika i krvni nalaz su izgleda uredni. Nitko vam ništa sa 100%-tnom sigurnošću ne može jamčiti. Ali, ako vam više liječnika kaže da je taj čvor to i to, a vi i opet tjerate svoje, po čemu če biti drugačije nakon mojeg odgovora? Čemu sve to? Nakon što je liječnik rekao da se radi o uobičajenom povećanju limfnog čvora, vi u to sumnjate godinu dana, tako da svaki novi događaj povezujete s tim, za vas neriješenim, pitanjem. Samo, to je pitanje za normalnog liječnika riješeno nakon običnog kliničkog pregleda, a za vas, izgleda, ne bi bila dosta niti kirurška eksploracija. Na vaše inzistiranje učinit će se i ta kirurška eksploracija, i na kraju će vam dijete biti u bolnici, i na kraju će netko nešto naći, i na kraju krajeva učinit ćete od svog djeteta bolesnika. Kako vi to ne možete shvatiti? Pa neka i bude ovakvih ljudi kao vi, koji su neracionalno nepovjerljivi, ali ja bith tome doskočio jednostavnom CASH NAPLATOM na licu mjesta svih troškova do kojih dolazi na inzistiranje pacijenata. Ako je liječnik rekao to i to, i na svoja leđa uzeo odgovornost za neku dijagnozu, a vi niste s time zadovoljni, izvolite otići u Houston ili Pariz, pa mi javite možete li tamo u nedogled tražiti rješenje svojih uvijek novih potpitanja na davno riješeni problem.

Jasminka

Poštovani,
punkcija nije vršena, a kako ste i sami kazali, ni meni nije jasno je li ti krvni nalazi daju indicije koje se tiču limfnih čvorova ili masnog tkiva.
Razumijem vašu reakciju (mada sve preglede, vjerujet dobro plaćam, živim u BiH, a ovdje dijete prvo odvedeš liječniku privatno i dobro platiš, pa te onda taj isti odvede na kliniku i napravi testove, što ide valjda na račun države). No, možda sam bila nejasna, ali moju dvojbu ne izazivaju više limfni čvorovi već ta nova izraslina iza uha, za koju se dva pedijatra slažu da nije limfni čvor, i kažu, samo na osnovu opipa: 'vjerojatno je masno tkivo' - e to me zbunjuje, može li se bilo kakva izraslina dijagnosticirati na osnovu opipa (osim limfnih čvorova koje sada i sama znam prepoznat), i može li dobar nalaz krvi potvrditi takvu dijagnozu.
A kada se tiče moje, za vas očigledno pretjerane zabrinutosti, slažem se s vama, ali živim u gradu u kojem dijetetu operiraju slijepo crijevo, a on onda 7 dana poslije završi u bolnici sa sepsom kuka i to jedva preživi. U tom slučaju, koji je jedan od niza drastičnih, roditelji su vodili dijete liječniku svih sedam dana od izlaska iz bolnice, i svaki put bili vraćeni kući uz riječi 'nije to ništa, samo sporiji oporavak' - sve dok eto, nije došlo do sepse. Moje nepovjerenje u ovdašnje liječnike je, vjerujte opravdano, zato sam i želila čuti vaše mišljenje.

Hvala

Dr. Darko Richter

Ispričavam se na svojoj odrešitosti, koja je možda više primjerena uvjetima u Hrvatskoj, nego okolnostima koje vas tjeraju na veći oprez. No, što se tiče nove izrasline iza uha, ona može biti opet neki limfni čvor, neko drugo tkivo (npr. masno tkivo, kost ... ?) ili aterom - tj. nabubrena žlijezda lojnica u koži. To, da li pripada kosti, potkožnom tkivu ili koži, može se opipom vrlo dobro ustanoviti, a rekao bih, i samo opipom. S obzirom da to ne mogu opipati sam, mogu vam jedino dati interpretaciju onoga što vi meni prenosite: to, da su liječnici rekli da je to "masno tkivo", najvjerojatnije znači da misle na aterom, tj. nakupinu masnog tkiva u žlijezdi lojnici kože. Iz krvi o tome ne možete ništa doznati. Aterom se izljušti manjim kirurškim zahvatom. Uz ovo, manji komentar na onaj slučaj sa "slijepim crijevom": ako je septički artritis kuka (gnojna upala kuka) bila na desnoj strani, dakle blizu slijepog crijeva, najvjerojatnije se od početka radilo o infekciji i upali kuka, što se moglo maskirati u puno češću sliku upale slijepog crijeva, pa je došlo da operacije. No, na operaciji se u tom slučaju najvjerojatnije pronašao zdravi crvuljak, što bi moralo natjerati liječnike da revidiraju dijagnozu. Inače, nije greška operirati kod same sumnje na upalu slijepog crijeva, no ako to nije po srijedi, treba razmišljati i dalje.