Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mononukleoza

kreso1107

Poštovani,

zanima me moze li se prenijeti virus mononukleoze preko konzumiranja pica iz iste boce s obzirom da sam skinuo cep na boci s kojeg osoba pije (osoba se zarazila virusom prije 9 mjseci)

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Može, ali samo teoretski, Većina onih koji su preboljeli mononukleozu unakon toliko vremena ne izlučuju virus.

Artep1993

Postovani,

da i mi mozete objasniti ove nalaze? i radi cega je to poviseno?

EBV VCA igM POZITIVNO >140 AU/ml EIA
EBV VCA IgG POZITIVNO >170 AU/ml EIA
EBV EA IgG negativno EIA
EBNA IgG POZITIVNO 48 AU/ml EIA

Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o protutijelima protiv virusa infekciozne mononukleoze koji govore da postoji aktivna infekcija (IgM) no da se istovremeno stvaraju i protutijela koja će osigurati trajnu imunost (IgG). Potrebna je kontrola nalaza koji bi trebali pokazati značajno smanjenje ili nestanak IgM protutijela - to bi značilo ozdravljenje.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o protutijelima protiv virusa infekciozne mononukleoze koji govore da postoji aktivna infekcija (IgM) no da se istovremeno stvaraju i protutijela koja će osigurati trajnu imunost (IgG). Potrebna je kontrola nalaza koji bi trebali pokazati značajno smanjenje ili nestanak IgM protutijela - to bi značilo ozdravljenje.