Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Nalaz krvi !!!

ljjauk

Poštovani !
MMolio bi vas da mi pojasnite zbog čega su mi abnormalne ove vrjednosti na krvnoj slici , inače koristim tablete za tlak ISOPTIN 3x180 , LIPEX , ASPERIN 100 , NEXIUM 20mg , MODURETIC pp.

MCV 79.4 REF ( 80 – 94 )
MCH 26.1 REF ( 27 – 34 )
MONO 12.9 REF ( 2 - 12 )
NEUT 1.8 REF ( 2.0 - 6.5 )
LYMPH 1.0 REF ( 1.2 - 3.4 )

L.P.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam, ja sam pedijatar.

zik

Postovani,
kcer od 6,5 godina treba uskoro na pregled za skolu. Dobili smo uputnicu za vadjenje krvi i stigao nam je nalaz s nekim povisenim stavkama:
Eritrociti 5.13
Hemoglobin 148
Hematokrit 0.420
MCHC 352
Sve ostalo je negdje na sredini intervala. Zanima me da li je to u redu jer imamo jos dosta do pregleda. Jos samo da napomenem da se drugi dan nakon vadjenja krvi probudila sa zacepljenim nosom i malo kaslje pa ne znam da li to ima kakve veze.
Unaprijed zahvaljujem!!!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi nisu zabrinjavajući, dovoljno je da je bila žedna u vrijeme uzimanja krvi (krv bude nešto gušća). A i laboratorijske nalaze općenito ne treba prihvaćati bez rezerve. Ako ste zabrinuti možete ponoviti nalaz.

ivbarbi

Poštovani,danas smo vadili krv i mozete li mi reci da li je ovo sto je poviseno i smanjeno zabrinjavajuće ili je to normalno. Beba je sada 5 mjeseci pa joj rastu zubići pa jel to možda zbog toga takva slika? Ovo je nalaz krvi: MCHC 354 (300-350) H
Limfociti 71,2 (32-68) H
Monociti 4,2 (5-13) L
MCVr. 99 (101-119) L
Ostalo je sve normalno na nalazu.

Hvala i lijep pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne nalazim bitnih odstupanja u napisanim nalazima niti se zbog njih treba ponovno kontrolirati krvna slika.

centar22

Poštovani, prije više od godinu dana moja djevojčica (tada 8 god.stara) imala je povećan limfni čvor na vratu (oteklina je bila vidljiva i lagano bolna). Dijagnoza lymphadenitis colli. Od tada primjećujem da ima malo povećane limfne čvorove na vratu, ali bez bolnosti. Kako je vrlo blijeda u zadnje vrijeme tražila sam da se napravi krvna slika i doktorici ukazala na moje strahove u vezi tih čvorića. Uglavnom, nalaz krvi je jako dobar ako uzmemo u obzir da nečijom pogreškom nije učinjena DKS. Ili doktorica nije naručila (elektronski) ili u labaratoriju nisu učinili. Dakle, na temelju slijedećih vrijednosti molim da mi savjetujete trebam li ponovo dijete voditi na vađenje krvi ili je iz ovoga vidljivo da je s djevojčicom zaista sve u redu?
SE 5; eritrociti 5,33; hemoglobin 141, hematokrit 0,415, MCV 77,9, MCH 26,5, MCHC 340, RDW 12,7, trombociti 345, MPV 8,8, leukociti 7,22, željezo 12, kreatinin 39

Urin: proteini 1, stanice ploč.epitela 3-5, sluz nešto i leukocitna esteraza - trag. ostalo neg.

Hvala.

emja

Poštovani,
imam djevojčicu od 2godine i 8 mjeseci, danas smo vadili krv zbog temperature koja traje već 6 dana i uz temperaturu nas prati suhi kašalj i malo začepljen nosić.
Molim vas ako mi možete komentirati nalaz krvi, unaprijed zahvalna.
Lijepi pozdrav

WBC 5,7
NE% 21,9
LY% 57,1
MO% 18,5
EO% 1,8
BA% 0,7
NE# 1,2
LY# 3,3
MO# 1,1
EO# 0,1
BA# 0,0

RBC 4,42
HGB 124
HCT 0,370
MCV 83,7
MCH 27,9
MCHC 334
RDW 13,6
PLT 167
MPV 7,3

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

za Centar 22: Možete biti bez brige, daljnje pretrage nisu potrebne

Za Emja: Nešto su niže vrijednosti leukocita a iferencijalna krvna slika ukazuje da je riječ o virusnoj infekciji.

adry_vu

Poštovani, molim vas da i prokomentirate i date više informacija o sljedećem:
Morfologija Erc - Normociti
Morfologija Lkc - Limfocitoza, reaktivni i plazmacitoidni ly 12-14%, neutropenija, neutrofil s blagim toksičnim granulama
Morfologija Trc - b..

Još da nadodam da su:
neutrofilni granulociti 10
nesegmentirani granulociti 1
Limfociti 87
Monociti 2

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz bi mogao ukazivati na virusnu infekciju, no potrebno je znati dob djeteta i kliničku sliku. Rekao bih da se ne nalazi ništa zabrinjavajuće u krvnoj slici.