Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

nizak rast

Marita

Molila bih Vas da mi odgovorite da li je moje dijete ispod granice težine i visine za svoju dob, ima 5 godina i visoka je 101,5 cm , a teška 15 kg? Da li smatrate da bi trebali posjetiti endokrinologa? Unaprijed zahvalni roditelji!

Dr. Darko Richter

Djevojčica je i težinom i visinom negdje između 5.-10. centila za svoju dob. To zanči, da je 90-95% njezinih vršnjaka od nje više i teže, a 5-10% niže i lakše. Svakako, visina i težina su u dobroj proporciji, obije na donjoj granici normale (donja granica je 5. centil). Treba pogledati kretanje težine i visine o rođenja do sada, sigurno postoje podatci u ambulantnom kartonu ili ih sami pratite. Ako je od početka na istim centilnim pozicijama, a i vi i vaš muž ste sitnijeg stasa, tada se najvjerojatnije ne radi o poremećaju, vać o genetski zadatom rastu. Ako je u početku dijete bilo relativni više i teže, treba vidjeti od kada počinje pad, i tada treba razmotriti i razne moguće poremećaje, npr. malapsorpcijski sindrom, endokrine poremećaje, neku kroničnu bolest, itd. Tada bi trebalo najprije posjetiti nekog dobrog pedijatra, prije no što se uvalite u subspecijalističke pretrage, da vas uputi u pravom smjeru.

ma14ka08

Moja djevojičica ima 8 godina i 20kg jako sam zabrinuta jer je visoka samo 116 cm. Naša pedijatrica trvrdi da je sve biti u redu, ali ja sam uznimerina. Imam li razloga za brigu?

suncica

Štovani;
moj sin ima 8 god. i 9 mjeseci težak je 28kg. i visok 145cm. obzirom da smo ja (180cm ) i muž (193 cm) dosta visoki da li je to ok?

Darko Richter, dr. med.

Višlji je nego deblji. Nekim se to sviđa, a neki vole obrnuto.

sena h

MOLIM VAS DA MI OBJASNITE SLEDEĆI NALAZ:

KOŠTANA ZRELOST DORUČJA ZA HRONOLOŠKU DOB PACIJENTA OD 5 GODINA I 10 MJESECI ODGOVARA IZMEĐU 2 GODINE I 6 MJESECI I 3 GODINE I 6 MJESECI..
Šta to znači i šta dalje.

Darko Richter, dr. med.

Znači da koštano zrelost kasni za kronološkom (rođendanskom) za oko 2-3 godine.

Kastavka

Imam trinaesto godišnje dijete koje je najmanje u razredu osnovne škole. U prvi razred krenuo je sa visinom od 1,18.a sada u sedmom razredu ima visinu od 1,43.nema velike naznake ulaska u pubertet osim male dlakavosti na nogama.ja sam visoka 167 a suprug 164. Da li imamo razlog za zabrinutost i kome da se obratim ako postoji problem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obratite se djetetovom liječniku, pokušajte prikupiti sve podatke o visini i težini kako bi se mogla konstruirati krivulja rasta. Treba obaviti pregled i onda se donosi odluka ima li potrebe za konzultacijom pedijatrijskog endokrinologa.