Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Osip od vrucine

klea

Imam dvoje djece - 1 god i 3 god i obadvoje imaju sitne pristice po tijelu - uglavnom na gornjem dijelu tj. na rukama, prsima i ledjima.
Tusiramo se dva puta dnevno, nekad samo sa cistom vodom a nekad sa samponom, lagano se oblacimo i ne hodamo po suncu.
Uglavnom smo vani do 10.30 i iza 18 h.
Da li je taj osip alergija na sunce ili nastaje zbog povecanog rada zlijezda znojnica te kako ga tretirati - mazati , ako da s cim ili ne mazati?

Zahvaljujem!

Dr. Darko Richter

Nemoguće je reći bilo što konkretno u smislu potvrde ovoga ili onoga, a fali ključni podatak: da li osip svrbi? No, skoro sigurno vam mogu kazati da to nije alergija na sunce, jer je ona krajnje rijetka, a javlja se na suncu, odmah po izlaganju, i odmah po sklanjanju nestaje (u roku od par minuta).

klea

Ne, osim ne svrbi .

Zahvaljujem na odgovoru i molim jos vasu preporuku - da li mazati ili ne ?

Dr. Darko Richter

Možda se ipak radi samo o osipu od znojenja i vrućine. U tom slučaju, nakon kupanja, kožu možete namazati nekom neutralnom kremom, npr. Nivea, ili bilo koja druga dječja krema za tijelo. No, mazanje nije bitno.

ana

Poštoani,
i ja imam curicu od tri godine kojoj se svakog ljeta javlja osip od vrućine i to većinom na vratu i prsima. Tuširamo se dva puta na dan i mažemo običnom Nivea dječjom kremom. Mene interesira da li se možemo kupati u moru. To Vas pitam s toga što smo i lani i ove godine kontaktirali sa dva doktora i jedan smatra da ne smijemo ići na more dok joj osip ne splasne, dok drugi smatra da se možemo slobodno kupati svaki dan.
Unaprijet vam zahvaljujem.

Dr. Darko Richter

Može se slobodno kupati.

ida

moje djete uzasne reakcije ima bas na nivea kremu. mozda je do kreme a ne do sunca.jonson&jonson 40 zastitni faktor je meni najbolji

Dr. Darko Richter

Poznato je da svakoj koži ne prije svaka krema, pa bila ona "najneutralnija" kao što je npr. Nivea. Od bezbroj krema, treba isprobavati onu koja na kraju najbolje odgovara vašem djetetu.
No panic.