Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pitanje za neurpedijatra

marijana1

Imam unuka starog 2 godine i dva mjeseca. Trudnoća je bila rizična
(napuknuo vodenjak te je kćer morala mirovati strogo zadnja tri mjeseca).
Porod u terminu, uredan, Apgar 10/10 nakon cijepljenja s 5plus jedan
dobiva pogled zalazećeg sunca i UZ mozga se utvrđuje eksterni
hidrocefalus. Godinu i po dana kasnije nalaz MR mozga je uredan bez
hidrocefalusa. Zbog distonog sindroma iąao na vjeľbe motorike, viąe ne
mora. Ono ąto nas brine jest to da ne govori, glasa se, u dva navrata je
rekao mama i mama daj i to je sve. Polazimo vjeľbe govora kod privatnog
logopeda. Sve pretrage su u redu (EEg, MR mozga, sluh).Zanima me radi čega
kasni razvoj govora i da li bi trebalo joą neąto poduzeti?.

Darko Richter, dr. med.

Ma što da je to bilo s njegovim neurološkim stanjem, izgleda da nije bilo apsolutno ništa. Infanrix i eskterni hidrocefalus nemaju blage veze. To je pod jedan. A kašnjenje i nerazvijanje govora, bez drugih neuroloških simptoma (i uza sve pobrajane neurološke pretrage uredne), nema veze s neurološkom bolesti. Teoretski, može se raditi o nečemu iz spektra pervazivnih razvojnih poremećaja tipa autizma. Uz to treba dobro provjeriti sluh - na ORL. Ima i treća mogućnost: kad je mali Crnogorac šutio sve do svoje 20. godine, i naglo progovorio, upitali ga što se prije nije oglasio. A on će: Nijesam imao prigovora.