Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povišeni kolesterol

mama Tamara

Poštovani, moj sin (13) ima povišeni kolesterol 5,2, LDL 3,3 i urate 267. Prije 4 mjeseca kad smo vadili krv urati su bili također povišeni 280. Visok je 158 i ima 54 kg. Bavi se sportom i nije jako gojazan. Trebam li se zabrinjavati i što moram poduzeti. Naša pedijatrica kaže da ne treba ništa nego pratiti, te za 6 mj. izvaditi krv. Meni je zabrinjavajuće da su te vrijednosti u njegovoj dobi povišene. Htjela bi Vaše mišljenje. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prije naredne kontrole krvi preporučam dijetu bez masnoća, 24 sata prije vađenja krvi. Ako vrijednosti budu povišene, a pogotovo ako netko u obitelji ima izraženijih problema s povišenim masnoćama ili mokraćnom kiselinom u krvi od mlade dobi bilo bi dobro konzultirati pedijatra koji se bavi metaboličkim bolestima.