Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prehrana bebe

mama M.

Poštovani,

Imam bebu staru 7 i 1/2 mjeseci. Nesto prije nego što je napunila 6 mjeseci pocela sam s dohranom, prvo s voćnim kašicama a zatim i sa povrćem (drugi obrok).

Kad sama pripremam kašicu pazim da se, prema uputama o dohrani iz casopisa Bebe kuharica, sastoji od voća/povrća, mlijeka (tipa Bebimil) i žitarica (rižine pahuljice ili kukuruzna krupica). Ono sto me zanima je kako mogu "pojacati" gotove voćne kašice (npr. Hipp ili Fructal) pa da i takav obrok mogu smatrati zamjenom za podoj, budući da gotove kašice ne sadrže mlijeko, a voćne ni žitarice.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

M.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo, u pravo vrijeme započeli ste s dohranom. Međutim, dohrana je upravo to, tj. voćna kašica nije zamjena za podoj, ona je nova hrana koja je djetetu potrebna da bi se izvršila nužno potrebna dohrana. Nije potrebno "pojačati" i tako "dotjerivati" voćne obroke. Preporučljivo je, međutim, da mlijeko koje dijete uzima bude majčino do godinu dana (bolje jedan obrok nego ni jedan). Ukoliko dijete ne dobiva majčino mlijeko, bolji je izbor Bebimil od konzumnog kravljeg mlijeka. Povrće se može (a i poželjno je) "pojačati" s mesom. Vaše dijete može dobivati juhu od nemasnog pilećeg ili telećeg mesa. Izbor u jelovniku svakim danom je sve veći i stoga ne morate biti zabrinuti. Vašem djetetu želim dobar tek, a Vas srdačno pozdravljam.

atana0

Poštovani,
Imam sina koji ima 15 mjeseci. S dojenje sam prestala dok je navršio godinu dana. I u tih 3 mjeseca ne želi uopće piti kravlje mlijeko niti adaptirano mlijeko. Nekada pojede malo svježeg sira ili samo ili sa vrhnjem, punomasnog sira ili jogurta ali to nije opet svaki dan a i u malim količinama. Probala sam i kakao davati, kupovne kasice koje se slazu s mlijekom ili u sebi vec sadrze mlijeko ali bezuspjesno, ne želi ni probati. Brine me to jer ne unosi dosta kalcija. Molim vas za pomoć šta da radim i da li je to zabrinjavajuće? Da li bi onda trebao kakav dodatak prehrani koristiti?

atana0

Poštovani,
Molim Vas odgovor na poruku koju sam poslala još 06.11.2016. Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Isprika, nisam vidio pitanje.

Ne bi trebalo biti nikakvih problema, samo nastavite davati D3 vitamin.

atana0

Poštovani doktore,

kapi D3 sam mu prestala davati nakon sto je napunio godinu dana. Pedijatrica nam je rekla da vise ne mora piti. Što da sada radim da pedijatricu trazim kapi ili ima druga mogucnost?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dijete će samo izbaciti podoj nakon voćnog međuobroka kada mu on bude kalorijski dostatan - trebat će vremena. Možete davati povrće, meso i ostalo uz dodatak maslinovog ulja. Preporučam knjigu Bebe vole papati, tamo imate preko 600 recepata.

Charlie15

Poštovani doktore,
Nas sin od 7.5mj se u zadnjih tjedana budi po noci svaka 4h jer je gladan.Njegova prehrana je sljedeća:06.00 Aptamil 200ml/09.30 voćno zitna kasica /13.00 povrtno mesna/16.30 Aptamil 200ml/20.00 griz s keksicem/00.00-01.00 Aptamil..i onda preko noci kada se budi opet Aptamil.
Zanima me da li nesto krivo radim pa je dijete gladno? Inače lijepo napreduje sada ima 8.550kg,a porodjajna mu je bila 2.300kg.
Puno hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne čini mi se da griješite. Samo nemojte davati sokove i čajeve.
LP