Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

preklopljena kost

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Relativno često se vidi zadebljanje spoja dvaju čeonih kostiju. Ukoliko glavica opsegom uredno raste i ukoliko se ne deformira (npr. izdužuje u jednom smjeru) tada nema razloga za zabrinutost niti za rendgensko snimanje. Riječ je o kozmetskom problemu koji se uvijek može riješiti operativnim zahvatom (brušenje kosti). No najčešće je to tako mali problem koji do puberteta postaje sve manji tako da preporučujem strpljenje.

M.rvica

Poštovani profesore,
moj sin ima dijagnosticiranu kraniosinestozu (sagitalni šav je u pitanju), neurokirurzi su podjeljenog mišljenja oko operacije. Zanima me, da li u Vašoj karijeri imate pacijente s neoperiranom kraniosinestozom, imate li takvih iskustava? Svjesna sam činjenice da je svaki slučaj individualan, ali ne poznajem nikoga s ovom dijagnozom a po studijama i nije toliko rijetka (1:cca 1800).
Iskreno Vam se zahvaljujem na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Relativno često se može vidjeti zadebljanje grebena između dvije čeone kosti. Ukoliko glavica normalno raste i ne deformira se (kako navodite) riječ je o kozmetskom defektu te se može kasnije rješavati operativno (no najčešće je riječ o tako nezamjetnom estetskom problemu da se ne čini ništa).

ivanica023

Postovani, imam jednu nedomuicu. Naime, imam bebu od 4 meseca, svakako idemo kod pedijatra na redovnu kontrolu za koji da, ali sam htela i Vase misljenje da cujem. Primetila sam sa leve strane glavice tacno duz koronalnog sava udubljenje, vrlo malo, neprimetno na oko. Znaci, nije ispupcenje, vec kao razmak od par milimetara. Stalno pratim oblik glave i rekla bih da je ok, mada mi se nekad ucini da mi je jedna strana malo izrazenija. Da li mi mozete reci sta je to sto se napipava duz sava i da li je normalno? Pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije je riječ o kanaliću u kojem se nalazi krvna žila.

ivanica023

Hvala Vam na odgovoru. Da, vidi mu se zilica bas tu blizu. Da li je to nesto zabrinjavajuce?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne, to je normalno happy)