Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Leovac

Pozdrav,doktore.
U zadnje vrijeme me sve više brine moja visina.Imam 16 godina i 2 mjeseca i visok sam 165 cm te imam 50 kg.Većina mojih vršnjaka je višlja i deblja od mene te me to zabrinjava ta situacija.Još nisam mutirao imam pomalo piskutav glas te nisam dlakav po tijelu vec samo po rukama i malo kod spolnog uda. Isto tako sa velicinom svog spolnog uda nisam zadovoljan koji je 10 cm tijekom ejakulacije. Kazu mi da sam malo porastao i udebljao se ali nesto sitno te me boli lijeva bradavica kao da imam nekakvu kvrzicu unutra. Zanima me mozete li mi dati neki savjet ili prognozu ? Tata mi je relativno visok 185 cm a mama 165 cm. Reko mi je brat da je on isto naglo izrastao u mojim godinama te da se ne trebam brinuti ali svejedno sam zabrinut. P.S Oprostite na dugackoj poruci.

crash212

Pozdrav, doktore.
Javljam Vam se nakon par mjeseci.
Pisao sam vam da imam problema sa rastom i penisom, no puno se toga promijenilo na meni od tad:
Penis u opustenom stanju mi je 7 cm a u erekciji 10 cm
Rast stidnih dlaka mi se povecao samo se ne vide jer sam vise svijetao u kosi pa mislim da je isto i kod dlačica
Smrsavio sam oko 5 kg
Mislim da sam se samo prepao da nisam usao u pubertet ali ipak na kraju je vrijeme odradilo svoje.
Jedini problem koji mi je i dalje prisutan je moja visina, i dalje sam 158 cm visok te nikako da narastem...
Hvala unaprijed na odgovoru...

Makro123

Dobar dan. Stigli su mi nalazi poslije vađenja krvi. Piše da za Hormon rasta imam 0.457 necega a sve je normalno unutar 0.03- 0.978 ili tak nesto. Testosteron mi je 16.57. Mozete li mi objasniti sto bi to trebalo znaciti. Je li mi to govori koliko cu jos narasti i razvijati se. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Leovac

Pozdrav,doktore.
U zadnje vrijeme me sve više brine moja visina.Imam 16 godina i 2 mjeseca i visok sam 165 cm te imam 50 kg.Većina mojih vršnjaka je višlja i deblja od mene te me to zabrinjava ta situacija.Još nisam mutirao imam pomalo piskutav glas te nisam dlakav po tijelu vec samo po rukama i malo kod spolnog uda. Isto tako sa velicinom svog spolnog uda nisam zadovoljan koji je 10 cm tijekom ejakulacije. Kazu mi da sam malo porastao i udebljao se ali nesto sitno te me boli lijeva bradavica kao da imam nekakvu kvrzicu unutra. Zanima me mozete li mi dati neki savjet ili prognozu ? Tata mi je relativno visok 185 cm a mama 165 cm. Reko mi je brat da je on isto naglo izrastao u mojim godinama te da se ne trebam brinuti ali svejedno sam zabrinut. P.S Oprostite na dugackoj poruci.

Kvržica iza bradavice govori da se započeo pubertet te u naredne 2-3 godine možeš očekivati značajniji rast i razvoj muških obilježja.

crash212

Pozdrav, doktore.
Javljam Vam se nakon par mjeseci.
Pisao sam vam da imam problema sa rastom i penisom, no puno se toga promijenilo na meni od tad:
Penis u opustenom stanju mi je 7 cm a u erekciji 10 cm
Rast stidnih dlaka mi se povecao samo se ne vide jer sam vise svijetao u kosi pa mislim da je isto i kod dlačica
Smrsavio sam oko 5 kg
Mislim da sam se samo prepao da nisam usao u pubertet ali ipak na kraju je vrijeme odradilo svoje.
Jedini problem koji mi je i dalje prisutan je moja visina, i dalje sam 158 cm visok te nikako da narastem...
Hvala unaprijed na odgovoru...

Kako već prije napisah: javi se liječniku, iako opisane promjene ukazuju da će najvjerojatnije biti sve uredu ali nije dobro otezati s pregledom.

Makro123

Dobar dan. Stigli su mi nalazi poslije vađenja krvi. Piše da za Hormon rasta imam 0.457 necega a sve je normalno unutar 0.03- 0.978 ili tak nesto. Testosteron mi je 16.57. Mozete li mi objasniti sto bi to trebalo znaciti. Je li mi to govori koliko cu jos narasti i razvijati se. Hvala

Nalazi ukazuju da imaš normalno stvaranje hormona i da je za očekivati normalan rast i razvoj muških osobina. Konačni doseg rasta nije moguće prognozirati.

mama Tamara

Poštovani, moj sina ima 13,5 godina (7 razred) Visok je 164 cm. I tu nastaje problem. Najmanji je u razredu (čak su i djevojčice više od njega). Za sada još nisam primjetila kod njega nikakve naznake puberteta osim pokoja dlačica kod spolnog organa. To ga izrazito muči i stvara kompleks iako ga ja uvjeravam da će narasti. Moj muž je visok 184 cm, a ja 169. On kaže da svi dečki u razredu već imaju dlakave noge, dlake ispod pazuha, mutiraju iako su neki i po 5 mj. mlađi od njega, a on još ništa. Smatrate li Vi da je to problem kojeg bi već sad trebali rješavati sa dječijim endokrinologom ili možemo pričekati? Žao mi je jer vidim da je jako nestretan a ne znam kako ga uvjeriti da će i on valjda narasti. Unaprijed se zahvaljujem

Makro123

Upravo mi je stigao rendgenski nalaz šake. Na njemu piše da odgovara djetetu između 13-14 godina. Imam još jedan pregled kod endokrinologa koji ce mi sve objasnit i prognozirat. To bi onda trebalo znacit da imam jos vremena za narast. Punim 16 u 10. mjesecu. Hvala vam i oprostite sto vam se puno javljam jako sam znatizeljan.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mama Tamara - možete pričekati do jeseni, ako ne bude promjena konzultirajte endokrinologa.
Makro123- u pravu si imaš još vremena i mogućnosti za rast.

Pozdrav,doktore.
Evo ovako ja dok sam bio mladji dok sam isao u osnovnu skolu,kad sam bio 6-7 razred uvijek sam zaostajao za rastom od ostalih mojih drugova i svih,znaci uvijek sam bio najmanji u razredu i najmrsaviji i izgledao sam kao malo dijete,nisam nikako bio razvijen,i cjelo vrijeme tako do srednje skole se nisam mogao kako treba razvit,bio sam visok oko 158cm,i kad sam krenuo u srednju skolu i tad sam bio ne razvijen i malan i nisam imao nikakve znakove za pubertet,eh onda kad sam zavrsavao drugi razred srednje skolem,dobio sam malo visine i misicne mase,i malo sam se razvijo,pocele su mi dlake iznad penisa i na nogama i mali brcici,ali jos nisam razvijen kao ostali drugari,visok sam oko 170cm,a 18 godina punim u julu,i penis mi nije razvijen kako treba,sad vas pitam da li sam ja usao u pubertet i kad bi ja trebao narasti jos i da izgledam ko normalan razvijen momak

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu napisanom pubertet je počeo i možeš očekivati ubrzanu pojavu muških obilježja i rast u narednih 2-3 godine. Tada se rast usporava, ali traje i dalje. Što se tiče visine ti si već u kategoriji muškaraca s normalnim rastom. Ako si i nadalje pothranjen bilo bi dobro da se obratiš svom doktoru koji će procijeniti ima li potrebe za daljnjim pretragama, npr. pretrage na nepodnošljivost nekih namirnica (gluten).

Kao prvo lep pozdrav
Evo ovako da predjem na stvar imam 15 godina skoro sam napunio visok sam 170 tezak oko 50 kg,dlacice na penisu mosnicama.Ispod pazuha su mi malo pocele rasti ne preterano,tu nije problem tu sam zadovoljan,kvrzice u dojkama,kako vec,imao sam,i prosle su sada se malo osete ali oke su.Moj problem je kod testisa imam testise od kojih je levi nize nego desni,imao sam hirurski zahvat uklonili su mi neku cistu vodenu,ali ja I dan danas ne znam da li je to cista,bolelo me je samo na jednom mestu kada je doktor pipao i to,sada me nekad zaboli ali ne ono da ne mogu da hodam nego samo onako malo cimne,kada iznenada uhvatim testise tada isto zaboli levi,ali nista strasno ne boli me kao pre jako i to,skroz je oke samo mi je malo nelagodno tako kad me trzne od jednom.Da li se trebam plasiti oko tog bola odjednom i to,na proslogodisnjem sistematskom pa do sad sam porastao za oko 5-6 cm.Poluciju nisam imao imam bubuljice nekad mi onako pukne glas i pocne da pisti ali jos nije onako bas dubok...Da li se trebam brinuti oko visine i ovog bola I svega gore navedenog?Izvinite na duzem pitanju...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom da si imao operaciju bilo bi dobro da se javiš kirurgu koji će osim pregleda najvjerojatnije zatražiti ultrazvuk testisa. Treba isključiti probleme koje mogu uzrokovati priraslice nakon operacije.

Ivo3

Dobro jutro upravo krecem u srednju i dosta sam nizi i mrsaviji od prijatelja imam 159 i 45kg sa 15 god prije neki 4 mjeseca sam napipao nesto poput krugova u bradavicama nemam dlake ispod pazuha dok drugi prijatelji imaju i nemam dlakave noge

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Kvržice ispod bradavica ukazuju da su započele hormonske promjene koje bi trebale uzrokovati razvoj muških spolnih osobina (dlakavost, dublji glas, povećanje testisa) i rast.

matej44

Pozdrav Doktore. Evo ovako. Imam 14,5 godina i poceo sam ulaziti u pubertet, imam stidne dlacice, dlake na nogama malo i na rukama malo, ali brine me moj spolni organ. U opustenom stanju je 6cm a u erekciji 12cm. U opustenom stanju kozicu mogu navuci a u erekciji ne odnosno kada je u erekciji i kada je navucem ona se spusti kao da je lijepljiva. Moji prijatelji iz razreda vec imaju spolni organ kao pravi muskarci iako su mladji od mene. Hoce li moj spolni organ narasti do 16-te godine? I glas mi jos uvijek nije mutirao to me isto brine. Da li moj pubertet kasni?

MartinMaki

Poštovanje dobar dan moje pitanje je jeli moja veličina penisa normala u erekciji mi je 18.5 cm a kada nije u erekciji tada mi je 12.5 cm isto obujam mi je 15cm visina mi je 178 a imam 58 kg. Isto mi na penisu rastu male dlačice i imam dosta prištiča po penisu, u čemu je problem?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

matej44

Pozdrav Doktore. Evo ovako. Imam 14,5 godina i poceo sam ulaziti u pubertet, imam stidne dlacice, dlake na nogama malo i na rukama malo, ali brine me moj spolni organ. U opustenom stanju je 6cm a u erekciji 12cm. U opustenom stanju kozicu mogu navuci a u erekciji ne odnosno kada je u erekciji i kada je navucem ona se spusti kao da je lijepljiva. Moji prijatelji iz razreda vec imaju spolni organ kao pravi muskarci iako su mladji od mene. Hoce li moj spolni organ narasti do 16-te godine? I glas mi jos uvijek nije mutirao to me isto brine. Da li moj pubertet kasni? - Pubertet ne kasni, sve se odvija u granicama normale i možeš očekivati povećanje penisa. Prema opisu najvjerojatnije imaš problema sa suženom kožicom te preporučam da se javiš liječniku. problem se rješava dugotrajnijim mazanjem kortikosteroidne kreme.

MartinMaki

Poštovanje dobar dan moje pitanje je jeli moja veličina penisa normala u erekciji mi je 18.5 cm a kada nije u erekciji tada mi je 12.5 cm isto obujam mi je 15cm visina mi je 178 a imam 58 kg. Isto mi na penisu rastu male dlačice i imam dosta prištiča po penisu, u čemu je problem? Sve osim prištića je normalno. Trebalo bi otići liječniku kako bi pogledao o kakvim je promjenama riječ i treba li ih nečim liječiti.

riverdale

Pozdrav, imam 15 godina, nedavno sam navršio. Visok sam oko 180 cm i imam 52 kg. Imam dlačice oko spolnih organa i pod pazuhom te su mi se počeli nazirati brčići, počeo sam mutirati imam kvržice ispod bradavica.Mene zanima ide li moj pubertet u redu i kad mogu očekivati daljne promjene (rast dlaka po nogama i rukama) i kako se mogu udebljati jer sam očito premršav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Po svemu pubertet ide dobro, narednih godinu-dvije će se značajnije izraziti muška obilježja (dlakavost i ostalo). Ne navodiš da imaš nekih zdravstvenih smetnji, pretpostavljam da je i probava uredna. Težinu možeš povećati izgradnjom mišićne mase (treba vježbati) i manjim dijelom povećanjem masnog tkiva. Temeljno je važno imati 5-6 obroka na dan, treba unositi sve vrste namirnica, okvirno neka 50% bude ugljikohidrata, 35% bjelančevina i 15% masnoće. Ako si u periodu ubrzanog rasta tada dosta kalorija odlazi na rast. Svakako treba osigurati dostatan unos vitamina (voće, povrće). Ne bi bilo loše obaviti pregled prije odlaska u teretanu i odrediti hemoglobin u krvi.

NikolaNi

Zdravo.
Imam 19 godina, Jos malo 20
Zelim da Vas pitam da li ce mi penis Jos rasti, trenutno je 12cm u erekciji, a obim 11cm, visok sam 1,72cm i 55kg.
Zanima me isto od koje do koje godine penis raste

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nekim podatcima penis raste i do 30. godine, no nije za očekivati spektakularni rast.