Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Rocaltrol u trudnoći

dado 78

Poštovani,
kod totalnog uklanjanja štitne žlijezde , prije godinu i pol dana,došlo je tijekom operacije i do oštećenja paratiroidnih žlijezda, i time do problema apsorpcije kalcija u organizmu. U 7 sam mj.trudnoće i pijem Rocaltrol od 0,5 ug- 2 tbl.ujutro,1xpopodne,1x navečer. Zbog smanjene vrijednosti kalcija u krvi(2,06 mmol/L) ponovno su mi povećali dozu 2xujutro, 2x popodne i 1x navečer. Zanima me da li postoje štetne posljedice za dijete kod uzimanja povećanih doza i koje su to, te da li se preporuča dojenje uz Rocaltrol ( uzimajući u obzir da će se doza nakon poroda sniziti)?

Darko Richter, dr. med.

Niti sam ginekolog, niti opstetričar, niti klinički farmakolog.
Uzimanje Rocaltrola, zbog hipoparatireoidizma, jest neminovnost, i svako daljnje pitanje mi je neobično.
Vrlo slično bilo bi, da imate dijabetes, pa da se brinete neće li inzulin naštetiti djetetu. Sve može, i ne m ora, ako se adekvatno prati i titrira.