Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Slab prirast tezine kod novorodjenceta

tigerin

Postovani,
moj djecak danas ima punih mjesec dana i bili smo na prvoj kontroli gdje je izvagan na 3500g.
Rodjen je u terminu; 39tjedana, 3470g i 52cm.
Iz bolnice je izasao 4.dan (iako rodjen na carski) sa 3100g.
Iskljucivo je dojen jer mlijeka imam za jos dvoje djece.
Medjutim, nasa pedijatrica, a i patronazna smatraju da je premalo dobio i savjetuju formulu.
Dijete je aktivno, glasno, jede na zahtjev, iako to ispada svakih cca 3h.
Pelene su mokre (vidim pomocu indikatora), stolicu (vodenasto-kasastu, zute boje) ima skoro nakon svakog obroka.
Molim pomoc strucnim savjetom, trebam li ga buditi da jede jer bojim se da u tom slucaju niti ce spavati, niti se najesti?
Uvoditi formulu pored tolike kolicne mlijeka?
Unaprijed zahvaljujem na paznji i odgovoru.
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne savjetujem buđenje djeteta zbog hranjenja. Možete još pričekati s uvođenjem dohrane uz uvjet da se vaga kontrolira svaka 3 dana. Preporučam napraviti pregled urina. subjektivni osjećaj količine mlijeka u prsima katkada vara - prsa znaju biti prepuna, iz bradavica kapa mlijeko a dijete ne može povući više od 20-30 ml po podoju. Ako ne bude dobijao prosječno minimum 15 g/dan treba uvesti dohranu.

tigerin

Postovani,
zahvaljujem na odgovoru; jos bih samo molila kratko pojasnjenje - u kom smislu kontrola urina? Kao urinokultura ili pracenje mokrih pelena u danu?
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

laboratorijska analiza urina i urinokulture..

LP