Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

spoznaja seksualnosti kod djecaka

Bubolino

Postovani,
djecak od 4,5godine je unazad par mjeseci poceo trljati pisu doslovce gdje stigne i od sta stigne (rubovi kreveta,lopte,u parkicu na drvetu...)i to mi vec lagano postaje alarmantno i ne znam kako se nositi s tim??? Pustit ga? Branit mu? Nekako mi se cini da je to ipak malo prerano ili?
Tokom dana to se dogodi u vise navrata!
Pomozite zbunjenoj mami...
Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Samozadovoljavanje se nerijetko javlja i u dojenačkoj dobi. Ovu pojavu nije dobro suzbijati prijekorima, jedino ako se to događa na neprikladnim mjestima (npr restoran, u društvu) upozoriti ga da to ne radi u tim prigodama. Žestoko suzbijanje ove pojave može imati utjecaja na razvoj seksualnosti i seksualno funkcioniranje u odrasloj dobi, naočito ako dijete dobije poruku da je riječ o nečem što treba skrivati ili je neprihvatljivo na osobnmoj razini. Dakle samo upozoravajte ako se to događa u društveno neprihvatljivim okolnostima. Nastojte da ovaj problem ne bude tema javnih rasprava u kući - time se podiže razina frustracije u djeteta.