Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Stalna terapija

lodi

Dijete staro 5,5 god, dijagnoza : pretežno alergijska astma , Iz nalaza prije god.dana uIgE 676 kU/L, spec IgE na DP R2, ostalo neg. Na stalnoj je terapiju flix 50 2x2 , i singulair mini granule ( osim kad ih nije bilo u ljekarnama ) . Dok je pod terapijom relativno je dobro, što znači da svakih nekoliko mjeseci usred viroze zatreba ventolin zbog nadražajnog suhog kašlja ili plitkog ubrzanog disanja . Njegov pulmolog je preko ljeta ukinuo terapiju i 15 dana nakon prekida , eto viroze i teškog disanja.Kad je to prošlo još 2 tjedna mu dajem flix, i eto drugu noć od kad ga je dijete prestalo uzimati po noći povremeno kašlje. Meni izgleda kao da mu terapija treba , pa Vas pitam što mi Vi preporučujete, da li da dijete i preko ljeta držim na flixu i da li da mu možda dam i singulair ( kad se napokon pojavi u ljekarni ) , ili mu možda mogu dati singulair tablete ( jer za 4 mj. će 6 god.), jer sam shvatila da mu singulair odgovara ( naime u peridu kad nije bilo ovih nestašica granula zdravi periodi su bili duži ).Lp

Darko Richter, dr. med.

Ja bih bio postupio identično vašem pulmologu, pa se pitam, jesam li to bio ja.
No, očito je da mu flixotide, treba stalno, pa vratite terapiju 2×2 potiska od 50 mcg, ili prijeđite na Flixotide 125, 2×1 potisak.
Singulair je dobar lijek osobito za sprečavanje virusnih egzacerbacija astme, ali ne baš kod svakoga. Zato, ako vidite kod svojeg djeteta da mu koristi, uključite i Singulair. Ako nema granula, može već uzeti Singulair Junior tbl. Uz singulair doza Flixotidea čćesto može biti i manja, npr 2×1 od 50, ili 1×1 od 125.