Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

tvrda stolica kod djeteta od 12 godina

a_zake

Poštovani, pišem Vama jer forum za gastroenterologiju nije u funkciji
Radi se o mojoj nećakinji, tako da ne raspolažem svim informacijama, a radi se o sljedećem: Ona sada ima 12 godina, a još otkada je bila beba imala je problema sa tvrdom stolicom. U periodu kad je imala možda 5-6 godina (ne znam točno) vodili su je na razne pretrage, u Zadru i u Zagrebu (ne znam ni vrste pretraga ni točne nalaze). Koliko sam shvatila nalazi su uglavnom bili da se ne radi o nekakvom patološkom problemu već da ona ne želi vršiti nuždu i da se sve može riješiti odgovarajućom prehranom i savjetovanjem s psihologom. Mislim da je kod psihologa bila jednom ili dvaput. Ništa od toga nije upalilo. Njeni roditelji su čini mi se prihvatili to stanje kao normalno i to je ostalo na tome. Ona već niz godina ima veliku nuždu u prosjeku 1 tjedno, a možda čak prođe i više dana, a feces je toliki da redovno začepi wc školjku. Ona kaže da je ništa ne boli i da je to njoj normalno. Zanima me da li takvo stanje može utjecati na njeno zdravlje u budućnosti (inače je zdrava, jako rijetko bolesna) ili na fizički razvoj (sitna je, najmanja u razredu i slabo jede). Da li biste preporučili nekave pretrage ili terapiju da se ta njena stolica odn. crijevo normalizira?
unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Najvjerojatnije se radi o idiopatskommegakolonu, tj. opstipaciji na psihogenoj osnovi, no, takvoj, da očito predstavlja više od funkcionalnog problema, i nije dobro na dugi rok. Preporučio bih obradu u Zagrebu, dječja gastroenterologija Rebro ili Klaićeva.

a_zake

Hvala Vam na odgovoru