Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Voda za bebe

milica eva

Postovani,

djecak ima tacno 8 mjeseci, zdrav, 11kg (dugacak oko 78cm), sisa 4 puta dnevno i jede po tri obroka (voce, povrce i zitarice). Kolika kolicina vode mu je potrebna u "regularnim" uslovima, tj. kad nisu ni velike vrucine ni velika hladnoca? Prethodnih dana smo mu davali oko 150ml (nekad cak i manje), ali sada mi se cini da je to jako malo, tj. da smo ga cesce trebali nuditi vodom, obzirom da mu je fontanelica bila blago uvucena i stolica tvrda.

Hvala unaprijed.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve što jede i pije sadrži preko 85% vode - na njegovu težinu sigurno unese 1,5 l. Stoga mu ne treba dodavati vodu. Jedino ako budu vrućine a aobroci čvršći - nudite vodu - neka popije koliko hoće. Nemojte gledati fontanelu - gledajte usta_ ako su puna sline koja se cijedi i jezik je ružičast - ne fali mu tekućine.