Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Vrtoglavica dvogodišnjak

dmlinaric

Poštovani, dvogodišnjakinja mi se zna žaliti da se soba vrti, traje minutu ili dvije i dalje je ok. Nema nikakvih drugih simptoma, samo se prestraši, te nas pozove da ju podignemo. Dosta slabo pije vodu, jednom si nagne čašu i dosta pa je trebamo nagovarati. (Ima atopijski dermatitis, koristimo afloderm i lipikar kreme) Zna se igrati mobitelom, pa ga nosi okolo i radi razne "poze" po krevetu s njime. Ta vrtoglavica se desila i kad je sjedila za stolom (nisam primjetil trzanje očiju) samo je malo zbunjeno gledala okolo i na kraju rekla da se ne vrti više, al uglavnom se desi kad nismo blizu pa kad stignemo več je prošla jer traje jako kratko. Desi se jednom na dva tjedna, nema pravila. Dvogodišnjaci su zvrkovi, ne mogu biti na istom mjestu deset sekundi... dal neki pokret inducira vrtoglavicu, čas leži, čas stoji, čas dubi na glavi... uglavnom, izbacili smo mobitela i dali joj pastele i puzle. dal da odemo kod neurologa? ili je ta vrtoglavica "normalna" kod njih zbog dinamičnog života? Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisane smetnje treba shvatiti vrlo ozbiljno, javite se pedijatru! Uzroci mogu biti različiti, od sasvim nedužnih i prolaznih vrtoglavica do teških bolesti... Stoga nije dobro čekati i nadati se da će proći samo po sebi.