Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

za dr. Richter

dani

Poštovani dr. Richter!
Imam sina (2 godine) koji je prije 3 mjeseca imao jednostavne febrilne konvulzije. Imam nekoliko pitanja vezano za to, koje su mi moj pedijatar, a i pedijatri u bolnici samo djelomično odgovorili.
-kada počinjem skidati temperaturu i mjereno gdje? (mjerimo pod pazuhom i u uhu)
- da li smije spavati nakon što je dobio lijek?
-da li se može ugušiti ako mu je nos začepljen? (usred konvulzije je disao plitko na nos jer su mu usta bila zatvorena i ukočena i počeo je plaviti)
Trenutno ima prehladu, oči i nos cure, usnice crvene. Iako mu je čelo vruće temperatura ispod pazuha je "samo" 37.
Jeli normalno damu glava gori, a mjerenje pokazuje da nema visoku temperaturu?
Znam da paničarim, ali vas molim za razumijevanje!
I još nešto, htjela sam ga cijepiti protiv varićela, ali mi je pedijatrica rekla zbog konvulzija radije ne, a i bolje da ih preboli? Molim vaše mišljenje!!
Unaprijed hvala!
D.

Dr. Darko Richter

1. Temperaturu počinjete skidati čim je opazite, rektalno >37,9, aksilarno >36,9, uhu >37 stupnjeva Celsius-a.
2. Zašto ne bi smio spavati nakon što dobije lijek, recite vi meni?
3. Da li se može ugušiti - da, i to sa i bez začepljenja nosa, jer se može desiti i to da se ggrče mišići čeljusti, ali i to da se zgrče dišni mišići, pa onda ne koriste niti nos, niti usta.
4. Ako gori, a T je samo 37°C, niste dobro izmjerili temperaturu.
5. Zbog konvulzija bolje je da ih NE preboli, nego da se preventivno cijepi.Otkud ideja da je bolje imati bolest, nego preventivno cijepljenje? Onda bi, po tome, bilo bolje da prebolimo tetanus, nego da se protiv njega cijepimo, a i bjesnoću, i ptičju gripu, itd.

dani

Hvala!!!
Ovo za spavanje mi je rečeno u bolnici, u smislu da bi mogao dobiti konvulzije a da ja to ne primjetim. Također u bolnici su mi rekli da mu T ne skidam prije 38.5 aksilarno.
Hvala na vašem odgovoru!!
D.G.