Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

žgaravica i podrigivanje sa vraćanjem sadržaja

skrablica

Poštovani,
dječak star 4,5 godine inače zdrav (20 kg/116cm)
u posljednjih cca. dva mjeseca često kad se podrigne mu se sadržaj želuca vraća u usta, što ima potrebu ispljunuti. Kao beba nikada nije bljuckao hranu.
Ovisno o tome što jede takve epizode ima svakih 5 - 30 min. Pogotovo ako jede nešto dok hoda ( sendvič, sladoled, ali i ako šetamo nakon ručka).
Probali smo smanjiti unos slatkiša, sokova ali nema prevelikog napretka.
Zadnjih dana se već počeo žaliti na pečenje grla od kiseline iz želuca.
Po noći nije dosad imao problema.
Jučer smo posjetili obiteljskog liječnika i propisao mu je šumeće tablete ranitidina ( ulcodyn 75 mg) navecer svaki dan.
Noćas nakon druge tablete plače i budi se iz sna. već nekoliko puta vičući da ga peče grlo.
U uputama sam pročitala da taj lijek nije za djecu mlađu od 16 god...
Ne znam je li se ovo poklopilo noćas s nečim što je pojeo danas ili zaista trebam djetetu prestat davati taj lijek.
Obzirom da dosad nisam kod djece čula za takve simptome molim Vas za pomoć.
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Klinička slika će odgovarati refluksu hrane iz želuca prema jednjaku i ždrijelu. Slobodno nastavite davati lijek, možete nabaviti i Esberitox biljne kapi, možete ih davati uz sadašnju terapiju. Spavanje s povišenim uzglavljem, obroci kroz dan trebaju biti češći i manjeg volumena, večera 2 sata prije odlaska na spavanje, uglavnom suha hrana. Ako ne bude bolje treba se javiti gastroenterologu.