Psihijatrija

antidepresivi

jelisaveta

Kolika je tacnost, da se panicni napadi lece iskljucivo antidepresivima, nove generasije, prozak, buspar, paxil, zoloft? I da li se od njih postaje zavistan?

Hvala.

Prof.dr.sc. V. Folnegović Šmalc

Panični napadi liječe se gore navedenim antidepresivima, uz koje se u početku daju i benzodiazepani. Doze benzodiazepina u početku su nešto više, a potom se postupno smanjuju.Antidepresivima treba 3-6 tjedana da bi uopće osjetili njihov učinak.Zbog toga trebate biti strpljivi i piti terapiju kako Vam preporuči nadležni psihijatar.Ne stvara se ovisnost na navedene antidepresive , ali postepeno se smanjuje doza, ali se postepeno i ukidaju.Nikada se njihova primjena ne ukida naglo.Potrebno ih je piti najmanje šest mjeseci.