Psihijatrija

Pomoc...

Iva

Postovani,
pisem Vam jer imam velik poroblem koji stvarno ne znam kako da rijesim.
Psihijatrijske konsultacije ne dolaze u obzir,jerse u tom slucaju osjecam jos bolesnijom nego sto jesam.
Sa 19 godina sam imala neku vrstu krize i tada sam posjetila psihijatra,zapravo on mene,u vidu kucne posjete,dijagnoza-anxiozno depresivni poremecaj,sa ukljucenim Ksalolom u dozi od 1 mg dva puta dnevno i Eglonil 50 mg takodje dva puta dnevno.
Poslije toga nisam isla na ponovne konsultacije jer stvarno mislim da mi je gore kada se konsultujem sa psihijatrom.
Od tada je proslo 5 godina.Eglonil sam izbacila jer mi je prolaktin bio enormno visok.Znaci da mogu bez njega!!
A ksalol sam pojacala na 1,5 dva puta dnevno.
Zatim,oboljela sam od bulimije,i borim se... Stvarno se borim da je pobijedim.Ali ide malo teze.
po prirodi sam perfekcionista i mislim da je to i dovelo do stanja u kom sam.
Imam problem i sa ocem i majkom,divni su to ljudi ali imam osjecaj da svu frustraciju koju pokupim van kuce istresem na njih.Bojim se za mamu jer je jako brine kada vidi mene nezadovoljnu.Ne mogu da pricam sa njom imaM OSJECAJ DA ME NE RAZUMIJE,ALI ZNAM DA ME RAZUMIJE ALI JE MAJKA I TO SVE PREZIVLJAVA SUBJEKTIVNO.
A razloga za to moje nezadovoljstvo ima i nisu imaginarni.
Po profesiji sam medicinar i apsolutno sam promasila profesiju!
Radim za bijednu placu,a grad u kom zivim je jos bjedniji jer nema sadrzaja niti kreatinosti.Planiram da idem iz njega,jer iz iskustva znam da mi promjena sredine-pozitvno djelije na psihu.
Strah me i da neko od radnih kolega ne sazna da koristim Ksalol.
A isto tako zelim da jednog dana imam dijete i budem dobra i stabilnas majka koja ne koristi nikakvu terapiju.
Mislim da je to sve posljedica moje nekakve nesigurnosti.
Nemam niti jedan element zbog kog bi bila nesigurna u sebe ali...
I isto sto bih zeljela da znam,da li bulimija moze da utice na medjuljudske odnose jer sam primjetila da me cini razdrazljivom svaki put kada se prejedem i onda izbacim to iz sebe.
Molim Vas da mi NE SAVJETUJETE PSIHIJATRIJSKE TRETMANE,vec neku metodu kojom bih pomogla samoj sebi.Imam dobru volju za to jos samo da me neko usmjeri,kako?
MISLIM DA SAM REALNA,JER SAM SVJESNA da imam problem,i mislim isto tako da sam previse samokriticna-superego.

Unaprijed zahvalna!

Prof.dr.sc. V. Folnegović Šmalc

Pomoć se sastoji medikamentozne terapije , psihoterapije i samopomoći.Navodite da ste samoinicijativno povećali Ksalola 2x1,5 mg/ dan.Preporučila bih Vam pregled kod psihijatra koji će ordinirati terapiju.Potrebno je uzimati antidepresiv koji ima i antibulimični učinak.Ako želite kvalitetniji odnos sa drugim ljudima morate im dopustiti da Vam se približe ( Vaša majka, prijatelji). Ako želite sama biti majka vrijeme je da si pomognete , ali i da potražite stručnu medicinsku pomoć, (" prejedanje " , te povraćanjem nakon toga poremetit će te elektrolite, dobiti aritmiju srca , poremetiti menstrualni ciklus....)U pravu ste kada kažete da Vaša bulimija uništava Vaš odnos sa drugim ljudima.Pomoć vam je potrebna ; ako želite možete napraviti sljedeći poredak:samopomoć, medikamenti ,psihoterapija.