Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

bijele mrlje po zubićima

ivana

Štovani,

imam djevojčicu staru 8 godina,kojoj se ,povremeno po prednjim trajnim zubićima ,pojavljuju bijele mrlje koje nakon nekog vremena nestaju .Taj proces se već više puta ponavljao.

unaprijed hvala na odgovoru

pozdrav

Ivana

Dr.sc. Silvana Jukić

Vrlo vjerojatno se radi o početnim demineralizacijama cakline, koja se mogu remineralizirati ukoliko se promijene uvjeti u usnoj šupljina. Demineralizacija cakline je početna karijesna lezija koja se može zaustaviti. Zaustavlja se pojačanom higijenom tj. redovitim odstranjivanjem naslaga pravilnim četkanjem, potom pravilnom prehranom siromašnom šećerima i primjenom fluora. Ako se demenineralizacija nastavi karijes se širi u dentin te nastaju kaviteti tj. rupice u zubima. Sve ovo Vam govori o tome kako će te spriječiti daljni nastanak takvih mrljia i ev. njihovo širenje u dublje slojeve zuba.