Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

novi zub - opet?

aurora

Imam 38 g. i prije nekoliko mjeseci osjetila sam da mi se nesto zbiva iza sedmice,gore i evo nakon nekoliko mjeseci izrastao mo je zub oko 5mm je vec vani,sada me je poceo boljeti jer imam osjecaj da raste u kost pa me je poceo smetat i kod zagriza.Sta da napravim?Da li je normalno da u ovim godinam rastu zubi i zasto se to dogadja?

Dr.sc. Silvana Jukić

Radi se o retiniranom-zadržanom zubu (8) koji je sada dobio poticaj za rast. Nije neubičajena pojava da u odrasloj dobi zubi, koji su iz nekog razloga zaostali u čeljusti, počnu nicati. Bol koja se javlja vjerojatno je posljedica upale zubnog mesa oko zuba koji niče. Preporučam da posjetite stomatologa koji će procjeniti da li zub koji izrasta ima mjesta u čeljusti te Vas uputiti po potrebi na vađenje. U međuvremenu pojačanom higijenom tog mjesta i ispiranjem usne šupljine nekom od otopina za dezifenkciju (Hexetidin npr.) ili kamilicom pokušajte smanjiti upalu.