Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

protetika

mihaela

Poštovani,

nedavno sam čula od jednog stomatologa kako postoji nova vrsta protetike, koja je načinjena od kombinacije zlata i keramike, te se ne mora mijenjati tako dugo dok traju zubi koji ju "nose", odnosno dok se ne pokvare.
Zanima me je li to točno, jer godinama slušam kako se protetika preporučuje mijenjati u roku 5-6 godina, budući se mijenja čeljust, zagriz i sl.
Ako je to točno da li se takvi zubi rade i u Stomatološkoj poliklinici u Zagrebu?

Hvala.

Dr.sc. Silvana Jukić

Postoji keramika kojoj je podloga zlato. Takva keramika je nesto prirodnije, toplije boje od uobicajene. Osim toga zlato je metal kojeg organizam najbolje podnosi. O trajnosti takvog protetskog rada tesko je sa sigurnošću tvrditi obzirom da postoji puno cimbenika koji utjecu na kvalitetu rada i trajnost.
Da li se takva vrsta protetskih nadomjestaka radi i u Stomatološkoj poliklinici ne znam. Najbolje je da ih nazovete i provjerite.