Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

RTG II

dolores

Poštovana doktorice,
Pročitala sam odgovor na moje pitanje vezano za panoramsko slikanje zubiju kod pacijentica koje planiraju trudnoću. Da li to znači da rtg zračenje djeluje trenutačno, tj. ako se slikanje obavi u prvom dijelu menstrualnog ciklusa ne postoji štetnost i opasnost za plod ukoliko se u tom sitom ciklusu (dakle u 2.dijelu menstrualnog ciklusa) dogodi trudnoća? Još jednom puno hvala na odgovoru.

Dr.sc. Silvana Jukić

Znamo da je zračenje kumulativno i da svako snimanje može imati posljedice u budućnosti ali ipak ga ne možemo u potpunosti izbjeći.Zračenje je svuda oko nas. Rentgensko zračenje u svrhu dijagnostike je u usporedbi s svakodnevnom dozom zračenja koju dobivamo iz okoliša nije tako značajno ukoliko se ne radi pre često. Ipak, da bi smo bili sigurni da ne djelujemo svjesno štetno na plod tada izbjegavamo direktno ozračivanje ploda u najosjetljivijom dijelu razvoja. Tada se stanice intezivno dijele, stvaraju se tkiva i organi. U prijevodu oštećenje malog broja stanica može značiti u budućnosti veliku anomaliju ploda.