Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

slomljeni zub

Snezana

Postovani,

Prije otprilike 4-5god. izvadila sam zivac gornje cetvorke, ali od tada sam je osijecala nelagodno i prije mjesec dana slomila sam je napola po vertikali, tako da se to nije vidjelo, nego se samo klatila. Rentgen je pokazao da ima upalu, ali stomatolog nije izvadio zub, nego "napravio nov", pomocu kolcem ili kako se to zove (sto se stavlja u korijen i onda oko njega se nadogradjuje zub). Ja ne mogu jesti na taj zub, jer to je prilicno bolno i nelagodno. Sa vrijemena na vrijeme osijecam laganu bol, vise nelagodu, zubno meso okolo me svrbi i pitam se koliko je pametno da trpim taj zub ili pametnije je da ga izvadim.
Buduci da nemam i dvije doljnje sestice, zeljela bi znati sto Vi mislite o inplantaciju zuba, kontraindikacije, preduslove, postoje li sanse za neke komplikacije od takvih zahvata i sl.?

Unaprijed hvala

Dr.sc. Silvana Jukić

Trebalo bi napraviti rtg snimku postojećeg stanja gornje četvorke, procijeniti punjenje te ukoliko je nalaz loš i ne da se popraviti ponovnim liječenjem ili operativnim zahvatom, zub treba izvaditi. Što se tiče implantata tu bi kirurg na osnovu snimke kosti procijenio o mogućnosti njihove ugradnje (kost treba biti dovoljno masivna u tom području). Moguće su komplikacije oštećenje donjeg alveolarnog živca i perimplantitis - upala oko implantata koja nastaje najčešće zbog neodgovarajuće higijene. Postupak ugradnje implantata obično ide u dvije faze. U prvoj se ugrađuje metalna substruktura u kost te se čeka oko šest mjeseci da se integrira u kost. Nakon toga se ponovnom operacijom prikazuje ta substruktura i postavlja se nadgradnja - umjetni zub.