Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Strah od injekcije

Martin

Ja sa panično bojim igle, trebao bih izvaditi jedan zub koji tu i tamo zaboli, a čini mi se da ima i gnojnu vrečicu na korijenu.
Zubara se ne bojim, premda sam desetak godina
izbjegavao odlazak zubaru zbog neugodnih i vrlo bolnih iskustava u
djetinjstvu. Zadnjih nekoliko godina sam taj strah prevladao i popravio vrlo mnogo zubiju.
Dotični zub nije moguće popraviti, kaže moja zubarka, treba ga vaditi.
E tu dolazi moj panični strah od igle, jer prije vađenja treba dobiti
injekciju. Vjerujte, nekome to izgleda smiješno, ali meni to prerasta u
pravu fobiju. (Da ne spominjem da se kod svakog vađenja krvi nađem na podu).
S obzirom, da mi se zub malo klima kad ga ja prstima pokušavam rasklimati,
da li je u redu da ga rasklimam do kraja pa da ga sam pokušam izvaditi ili
postoji li koji način bezbolnog vađenja zuba bez injekcije.
Eto, malo sam odužio, ali morao sam se ispovijediti...
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Dr.sc. Silvana Jukić

Strah od igle postoji vjerojatno od kada i sama igla. Ako Vas donekle tjesi, većina ljudi smatra ubod iglom neugodnim, a jedan dio se panično boji i odbija primiti anesteziju injekcijom.
Strah od igle se moze prevladati na nekoliko nacina. Uporaba nekih novih naprava kao sto je elektronicna anestezija moze donekle zamijeniti klasicnu anesteziju. Druga naprava ubrizgava anestetik pod pritiskom i nema klasičnog uboda. No bez obzira koristi li Vas stomatolog novija dostignuca, koja, ruku na srce, i nisu se pokazala toliko uspjesnim, pravilna primjena klasicne anestezije moze biti bezbolna tako da ubod uopće ne osjetite. Vazno je da stomatolog mjesto anestezije namaže površinskim anestetikom 2-5 min, zagrije anestetičku tekućinu u ruci na tjelesnu temperaturu. Igla treba biti tanka, a injiciranje sporo a paznja pacijenta se odvlaci blagim pomicanjem usnice. Takav nacin primjene anestezije uglavnom ne bolii, a strah od boli uglavnom je uzrok straha od igle.

Nadam se da sam Vam barem malo pomogla da se oslobodite straha. Bol od uboda igle je, ukoliko ga osjetite, toliko kratkotrajan da ne vrijedi razmišljanjem o njemu kvariti si vrijeme prije samog postupka.

Martin

Puno Vam hvala na riječima ohrabrenja!
Ni ne znate koliko mi to znači!
Odlučit ću se vrlo brzo i na taj korak, pa ću Vam javiti da li sam preživio. happy
Još jednom, hvala!