Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Svjesna sedacija kod djece

Majazgb123

Poštovani, možete li mi malo objasniti indikacije i rizike svjesne sedacije kod djece, je li se provodi intravenski ili inhalacijski i gdje se takva metoda koristi u Zagrebu. Naime, imam 4-godišnje dijete koje je već popravljalo zubiće, ali je ostao karijes na petici ispod plombe te se dalje nastavio širiti pa je to otvarano, sto je njega istraumatiziralo i vise ne da ni otvoriti usta. Sad se taj zub upalio, sanirali smo antibiotikom, u Perkovcevoj nam je receno da zub treba siroko otvoriti ili vaditi, ali predlozili su opciju "otvaranja na silu" ili vadenja u opcoj anesteziji u Dubravi. Postoji li jos koja opcija, ne zelim dijete dodatno istraumatizirati jer sto dalje s ostalim zubicima. Bojim se da ćemo mu stvoriti strah od zubara kakav imamo suprug i ja, a to nikako ne zelim. Hvala Vam na odgovoru.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Indikacija za sedaciju dijece je upravo situacija koju opisujete i koja standardno vodi u razvijanje dentalne fobije.
Intravenska sedacija se ne provodi u pravilu.
Postoji opcija inhalacijske sedacije, te Vam predlažem da se u tom smislu obratite dr. Ivasoviću u polikliniku IDENT.
U svakom slučaju potreban je adekvatan pristup koji isključuje silu!!!!