Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Vadjenje zivca (hitno)

Daniela

Postovani doktori!

Molim Vas pomoc. Naime, kako se radi o zubu-jedinica gore, jako sam razocarana.(Imam 31.god.)
Prije dva tjedna na tom zubu sam promijenila plombu staru 20 godina. Da bi mi zbog nove plombe zub poceo reagirati na vruce-hladno. Jucer sam bila kod doktorice i ona je rekla da je u zivcu poceo nekakav proces( ali na samom pocetku-blizu zuba) i izvadila mi je zivac iz zuba!! Zar ne postoji nikakvo lijecenje takvih problema? Znam da nakon vadjenja zivca zub pocinje tamniti. Sto uciniti sada? Koji je najbolji nacin za spasavanje zuba i njegove boje?
Objasnjenje droktorice bilo je da stara plomba nije dobro"dihtala" i kada je stavila novu poceo je proces.
Molim Vase strucno objasnjenje i pomoc.
U subotu 14.12. idem promijeniti ispunu u korijenu (sada me zub boli na dodir. Je li to normalno?)
Molim odgovor, ako je ikako moguce, prije subote.
Unaprijed zahvaljujem!

Dr.sc. Silvana Jukić

To je na žalost jedini način da se zub sačuva. Međutim, ne bi se trebali bojati takvog zahvata jer ako se uspješno napravi, ne bi trebalo biti nikakvih problema. Zub ne bi trebao potamnjeti nakon liječenja ako se liječenje dobro napravi tj. ako se zub dobro očisti i napuni. Treba napraviti kontrolnu rtg snimku nakon liječenja da se vidi dužina punjenja (treba biti do vrha korijena) i njenu kompaktnost. Bolnost nakon liječenja je moguća popratna pojava i trebala bi proći nakon nekoliko dana.