Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

zubići

mama

Zanima me da li trajni zubi počinju rasti odmah nakon što padne mliječni zub ili tek nakon nekog vremena (koliko)? Naime mom 3-godišnjaku jedinica gore je skroz uništena (pao je) i ostao je smo korijen. Pretpostavljam da dok je korijen-on čuva mjesto ali što ako i on padne tako rano? Koliko opće korijen može dugo izdržati? Zube peremo redovito-ali ipak se više pojede paste nego što se s njom peru zubići. Najgore je što ne da da mu ja istrljam zubiće već želi to sam. Bojim se trajnih zuba prerano jer je on ipak premali za trajne zube.

Dr.sc. Silvana Jukić

Trajni zubi rastu često vrlo brzo nakon što mliječni ispadnu pod uvjetom da su mliječni zubi ispali na vrijeme tj. da je zub nasljednik u dovoljno zreloj fazi i povoljnom položaju za nicanje. No ukoliko zub ispadne zbog karijesa ili traume prije, tada nicanje zaostaje dok zametak trajnog zuba ne sazrije. Korjen čuva mjesto no nastojte dobrom higijenom (ma koliko to bilo mukotrpno) produžiti vijek trajanja ostatka zuba i preostalih zuba.