Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

žuti zubi

Antun

Poštovani!
Imam žute zube i zbog toga neugodan osjećaj. Molim Vas, rade li izbjeljivanje zubi svi privatni stomatolozi i koliko je to izbjeljivanje učinkovito, odnosno je li moguće tim tretmanima postići, odnosno povratiti bijelinu zubima i u kolikoj mjeri. Ujedno me zanima koliko traje postupak izbjeljivanja zubiju kod stomatologa i zahtjeva li taj postupak ponavljanje.
Antun

Dr.sc. Silvana Jukić

Mislim da bas svi privatni stomatolozi ne rade izbjeljivanje zuba, ali to nije razlog da vi ne potrazite one koji to rade. Učinkovitost ovisi o uzroku tamnije boje zuba i intezitetu obojenja. Ako se pravilno izvodi i poduzmu mjere opreza postupak nije štetan za zube i zubno meso. Obično učinak izbjeljivanja se izgubi tijekom vremena (do 3 godine) pa ga je potrebno ponoviti. Trajanje postupka ovisi o metodi koju stomatolog provodi, kombinira li se izbjeljivanje u kući i koju otopinu za izbjeljivanje koristi.

Antun

Da, hvala Vam na odgovoru ali negdje sam procitao u pisanju jednog privatnog stomatologa da se izbjeljivanje pomoću karbamidperoksidnog gela izvodi samo jedanput u životu i ne ponavlja se. A Vi pišete da se to izbjeljivanje može ponavljati npr. nakon tri godine. Još Vas molim da odgovorite koliko je ono doista učinkovito. Srdačno

Dr.sc. Silvana Jukić

Učinkovitost ovisi o uzroku obojenja zuba.
U većini slučajeva obojanost zuba se vraća nakon, prosječno, tri godine. To je stoga što hranom i pićem unosimo pigmente koji uzrokuju obojenje zuba a i godinama se stanjuje vanjski zaštitini sloj zuba - caklina, pa boja dentina koji godinama tamni sve više prosijava.
Ako se poduzmu sve mjere opreza i zaštite izbjeljivanje se može ponavljati. Pri tome treba paziti da se ne pretjera u intezitetu postupka ili jer iznad točke zasićenja sredstvom za izbjeljivanje dolazi do razgradnje tvrdih zubnih tkiva. O tome bi trebao biti upućen stomatolog koji radi izbjeljivanje i ukoliko izbjeljivanje ne ide treba stati s daljnjim postupkom.

Antun

Dr. Jukić, hvala na Vasim informacijama koje dajete korisnicama ove web stranice. Kad je već riječ o izbjeljivanju zubi, kako će se ono odraziti kod odredjenih zubnih ispuna. Stomatolozi, naime, obično kod liječenja zubiju i kod njihovog punjenja ispune zub bojom u skladu s bojom zuba. Ako se već zubi izbjeljuju hoće li se kod njihovog izbjeljicvanja izbjeliti i zubne ispune ili pak one ostaju one boje kakve su i bile. Tada će po svemu sudeći biti estetski uočljiva razlika zubnih ispuna i boje izbjeljenih zubi.
Hvala