Oralna patologija

gangrena sedmice dolje

rskurjen

Nakon što sam učinila snimku svih zubiju stomatolog me je poslao kirurgu na vađenje sedmice dolje radi gangrene
(za koju do sada nisanm znala). Da li je zaista nužno vaditi taj temeljni zub ili se ta gangrena može lječiti?
Moj stomatolog je rekao da su korjeni preduboki i da je to neizvedivo i jedini način je vađenje.
U velikoj sam dilemi što učiniti?

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovani,
gangrena zuba nije razlog za njegovo vađenje. Gangrena zuba zahtjeva konzervativan pristup u liječenju a što uključuje endodontsku terapiju. Nazovimo "duboki korjeni" zuba nisu indikacija za vađenje zuba s gangrenom. Ukoliko se liječenje takvog zuba "čini" kompliciranim moguće je uputiti pacijenta specijalisti endodoncije.