Oralna patologija

Kvržica u jeziku

Poštovana, već nekoliko mjeseci imam jedan problem. Jednom zgodom sam se ugrizao s lijeve strane jezika i od tada mi je nastala kvržica od nekih 5-6mm promjerau jeziku. Mislio sam da će do sada proći, ali na žalost još ne prolazi. Ponekad je manja, a ponekad veća. Već neko vrijeme razmišljam da posjetim doktora, a Vaš savjet bi bio dobrodošao.

Svako dobro,

Marko

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovani,
moj savjet je da svakako obavite pregled kod oralnog kirurga, bez obzira da li je navedena promjena na jeziku nastala kao posljedica ugriza ili je pojava kvržice samo koincidencija s navedenom mehaničkom iritacijom.
Prema tome, pregled specijaliste je nužan, a on će procijenti da li je potrebno napraviti biopsiju ili možda punkciju navedene patološke promjene. Na taj način bi se analizom tkiva (PHD) odnosno analizom uzoraka stanica (citološki nalaz) ustanovila i priroda "kvržice" na jeziku.