Kontracepcija

Izbor kontracepcije

MoniB

Poštovani!
Nakon 15 godina korištenja obične "spirale" (promijenila sam ih tri) i nisam imala nikakvih problema s njima, moj ginekolog mi je rekao da ne preporučuje i četvrtu budući sam prešla 40 godina.
Drugi ginekolog mi je preporučio Mirenu.
Ono što mene zanima je problem prestanka ciklusa. Da li je moguće da on u potpunosti izostane i da li to znači da ulazim u raniju menopauzu? Kako reagira organizam žene ako joj izostaje ciklus? Ipak on ima svoju funkciju.
Što bi mi vi preporučili i da li postoji mogućnost ipak obične "spirale"?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne razumijem koji je razlog da vam se ne postavi bakrena spirala. Nema nekih kontraindikacija.
O mireni pročitajte u prijašnjim postevima koji govore o tome.